Popravak Karbonskih kotača ( obruča )

pitanja, odgovori, savjeti i trikovi kako vratiti stvari u prvobitno stanje...

Popravak Karbonskih kotača ( obruča )

PostPostao/la tomo_ubica dana 19. 04. 2020. (14:01)

Pošto ne postoji, odlučio sam otvoriti temu.
Uglavnom, mogao bih jeftino nabaviti karbonske kotače koji su malo oštećeni od razno raznih udaraca, imaju krekove i slično.
Pa bi ih htio pokušati popravljati, 3K karbon + epoxy, kako to i inače ide. Dosad imam iskustva samo s popravkom rama.

Ali ono što mi treba je nekakva gumena smjesa koju bih koristio kao kalup.
Napravio bih kalup na zdravom dijelu obruča, te bih to izlio na tom djelu gdje je puknuto na način da stavim epoxy i karbon u kalup i zatim pritisnem obruč unutra..

Ono što tražim je najjeftinija opcija što se tiče tih gumenih materijala. Zasad sam dobio samo ovo : https://www.chemaco.hr/hr/katalog/algin ... 0-g/?c=182
To je malo preskupo, jer bih trebao barem 1kg po obruču, a možda i više.
Pa me zanima, ako znate, postoje li nekakvi građevinski materijali koji bi se mogli iskoristiti?
tomo_ubica

Reputation point: 13

Re: Popravak Karbonskih kotača ( obruča )

PostPostao/la pazinjan dana 21. 04. 2020. (22:19)

Strech folija
penis bonus, pax in domus !
gluplji seljak, veći krompir!

Popravak i servis vilica i shockova, cijene po dogovoru (ovisno o kvaru i potrebama)
pazinjan

Reputation point: 8

PostPostao/la tomo_ubica dana 22. 04. 2020. (15:43)

Kakva streč folija!?

Treba mi gumeni materijal za napraviti kalup dijela vanjskog obruča.
tomo_ubica

PostPostao/la RiderOfTheStorm dana 22. 04. 2020. (15:51)

Pur pjena
RiderOfTheStorm

Reputation point: 10

PostPostao/la tomo_ubica dana 22. 04. 2020. (20:01)

Mogao bih pokušati s time, samo mislim da neće biti dovoljno gusto. Pur pjena ima dosta praznog prostora u sebi kad se napuše.
tomo_ubica

PostPostao/la pazinjan dana 25. 04. 2020. (22:05)

Pa tebi samo treba nesto za pritisnut karbon uz postojeci dio, i drzat ga tako dok epoksi ne stisne?!
penis bonus, pax in domus !
gluplji seljak, veći krompir!

Popravak i servis vilica i shockova, cijene po dogovoru (ovisno o kvaru i potrebama)
pazinjan

Reputation point: 8

PostPostao/la tomo_ubica dana 27. 04. 2020. (10:46)

pazinjan je napisao/la:Pa tebi samo treba nesto za pritisnut karbon uz postojeci dio, i drzat ga tako dok epoksi ne stisne?!

Ne. Treba mi baš nekakav gumeni materijal ( tvrda guma ) da napravim kalup postojećeg dijela obruča.
tomo_ubica

PostPostao/la Veliki Brat dana 27. 04. 2020. (11:56)

Hmmm, postoji Kydex, ako ti treba samo za dio kotača (obično dođu u pločama dimenzija cca 300x200 ili 300x300 mm). No njega treba zagrijati na cca 150°C i čim prije prisloniti na obruč, pa ne znam kako bi se to ponašalo na karbonskom obruču (nemam pojma koliko je epoxy postojan na takvim temperaturama). Ovdje imaš tekst koji je po meni dosta dobro posložen (pdf), tako da vidiš o čemu se radi.

Čini mi se da bi se moglo brzo i kvalitetno napraviti kalup za obje strane obruča ako je potrebno (plus što se kydex uvijek može ponovo zagrijati i preformirati), no trebao bi napraviti neku prešu. Vjerujem da stege imaš, do dva komada drveta nije problem doći, ali što točno uzeti za pjenu za formiranje, to ti ne znam reći...

Što se nabavke samog kydexa tiče, ja sam davno uzeo nešto s aliexpressa, ako prosurfaš imaš ploča po par dolara, iako će ti u tom slučaju pretpostavljam biti problem vrijeme dostave. Ako ti se čini kao ideja vrijedna istraživanja imam negdje još te komade koje sam naručio (glupi poštar je presavinuo paket i gurnuo u kaslić, pa je ploča pukla), nikada ih nisam upotrijebio, ne znam točno gdje su no vjerujem da ih mogu naći.
Gledam te!
Veliki Brat

Reputation point: 22

PostPostao/la tomo_ubica dana 28. 04. 2020. (08:03)

Hvala na trudu i objašnjenju, ali ništa od toga.
Poprilično sam siguran da to ne bi funkcioniralo u ovom slučaju.

Zasad je ovaj alginat jedina opcija. Našao sam ga jeftinije na jednom mjestu ( 50kn / 450g )
tomo_ubica

PostPostao/la tomo_ubica dana 22. 05. 2020. (21:16)

Bok, evo mene opet u ovu temu.
Kupio sam jako povoljno kotače na kojima su potrošene kočione površine.
Mislio sam da će me čekati samo rutinsko izlijevanje kočionih površina, no na prednjem kotaču na 2 mjesta imam ovakvo izbočenje koje je najvjerojatnije nastalo zbog stanjenosti karbona na tom mjestu ( zbog potrošenosti kočione površine ) i pritiska gume.

Pa me zanimaju vaše sve moguće ideje što se tiče popravka ovog dijela.
Htio bih pod svaku cijenu izbjeći da bilo šta brusim iznutra na obruču i lijepim, jer čisto sumnjam da bih uspio postići to da guma poslije lijepo nasjeda.
Dakle zanima me koje opcije imam što se tiče popravka, a da samo izvana lijepim.
Da lijepim samo komad karbona i smolu, čisto sumnjam da bi poslije izdržalo da se ne savije pod pritiskom gume.

Trenutno mi pada na pamet jedino slijedeće:

Stegnuti obruč za stol stegom - sa suprote strane obruča i na tom mjestu gdje je iskrivljeno do te mjere dok ne postane ravno.
Zatim kad se izravna izvana napraviti rez ( koji možda i sam nastane od naprezanja karbona ) i natočiti u njega epoksi smolu i to kad se stvrdne trebalo bi funkcionirati kao trokutasti kolac kod sječe drveta motornom pilom ( da se ne može vratiti natrag ), ovako ( slika - shema )
Metalna prašina zbog razloga da kočionice površine imaju nekakvu mikroteksturu - zbog boljeg kočenja i zbog toga da se što više troše pakne,a što manje kočione površine.
( p.s. raskopao sam već kotač, dakle pričamo o samom obruču )

slika

slika
slika
slika
Zadnja izmjena: tomo_ubica; 23. 05. 2020. (09:13); ukupno mijenjano 1 put/a.
tomo_ubica

PostPostao/la RiderOfTheStorm dana 22. 05. 2020. (21:21)

Meni se čini da je to kreknilo...
Nego, potrošija si toliko para i vremena na te krševe da si moga komotno kupiti novo ili kao novo i proša bi jeftinije :D
RiderOfTheStorm

Reputation point: 10

PostPostao/la tomo_ubica dana 22. 05. 2020. (21:26)

Kreknulo nije, nema nigdje vidljivo a i kad stiskam jako ništa ne pucketa. To je na spoju karbona ( iako mi je logično da se ovo radi iz jednog komada ), na obadva mjesta.
Siguran sam da ću naći način da to već nekako saniram.

Kotače sam platio 100 eura i kad sam ih kupovao računao sam na to da će možda biti nepopravljivi.
Teški su 1280g, što je jako dobro za 45mm profil.
Samo nabe vrijede barem toliko ako ne i više.
Lagane su jednako kao i Tune - prednja 66g, stražnja 205g.
A na njima su još i Sapim CX ray žbice koje su iskoristive.
Inače ovo su high end kotači, neki Njemački brend ( slično kao Tune ) i cijena im se kreće oko 1250 eura : https://www.leeze.de/product-page/cc-58-road-evo-waso

Pa mi nije jasno o čemu točno pričaš kad kažeš da sam mogao za te pare kupiti novo ili kao novo?
Rabljeni Kineski se prodaju za 1500-2000kn s Novatec nabama i teži su 500g od ovih.
Vrijeme uloženo u ovo je užitak i trening za budući posao.
Zadnja izmjena: tomo_ubica; 23. 05. 2020. (09:14); ukupno mijenjano 1 put/a.
tomo_ubica

PostPostao/la tomo_ubica dana 22. 05. 2020. (21:47)

Nego, kad smo kod ideja za popravke palo mi je na pamet da je ovo možda nastalo zbog previsoke temperature.
Tu je kočiona površina baš dosta spaljena.
Možda da grijem vrućim pištoljem i onda pritisnem, možda bi se vratilo u prvobitno stanje?

Npr. na mnogim kineskim obručima se dogodi to da se iskrivi obruč prilikom kočenja i nakon toga tresu kotači prilikom kočenja.
Najvjerojatnije jer se , zbog loše riješenog transfera topline, pregrije površina, epoksi se razmeška i kotač poprimi taj oblik ovisno o pritisku gume.
Ako je tako, čini mi se to kao jedina pametna opcija. Istražit ću malo kako se epoksi smola ponaša pod visokom temperaturom.

EDIT : Heat resistant epoxy can come in several variations. While a DIY epoxy kit will commonly only withstand the temperature of up to 150 degrees, there are other epoxies out there that can withstand the extreme heat of up to 600 degrees.
Epoxies will begin to soften at about 140 degrees F, but will reharden when the temperature is reduced.
For common epoxies this temperature is approximate upper end of working temperature range of epoxies.
Special high temperature epoxies do exist, however.

Dakle, to je to u biti. Proizvođači mnogih pakni za karbonske obruče garantiraju da se s njihovim paknama kočione površine neće grijati preko 150C, što je prema ovome što piše neka kritična točka za epoksi smolu.
Ako uzmemo u obzir da je kotače vozila žena koja možda nije vodila računa o tome da budu pakne za karbonske kotače, moguće da se dogodila puno viša temperatura koja je ovo prouzrokovala.

Što znači da bih trebao nabaviti neku epoksi smolu koja može ići barem do 200C bez da se razmekšava kako bih napravio dugotrajnu kočionu površinu.
tomo_ubica

PostPostao/la tomo_ubica dana 27. 05. 2020. (09:15)

Zna li netko gdje bih mogao kupiti metalni prah ( metal u ultra sitnim granulama ) ?
Treba mi za zamiješati s epoksi smolom kad budem izlijevao kočione površine kako bih dobio što tvrđu površinu, a volio bih i da bude malo hrapava.
tomo_ubica

PostPostao/la Vedran_Baric dana 27. 05. 2020. (12:17)

Nadam se da čitatelji ove teme ne uzimaju ono što je ovdje napisano kao točno, malo je reći da je horor.

Ako nisi upoznat sa kompozitima, stani dok ti je glava još na ramenima.
Playing with gravity since '98!
Vedran_Baric

Reputation point: 4

PostPostao/la tomo_ubica dana 27. 05. 2020. (13:23)

Možeš li molim te malo argumentirati to što si napisao?
Odnosno obrazložiti šta to točno "nije točno", a šta je to horor?
I s kojim kompetencijama po pitanju rada s karbonom potkrepljuješ te svoje izjave?

Imam iza sebe desetke popravljenih karbonskih rama i 3 sjedala.
Kotače još nisam radio, ali za sve postoji prvi put.

Ja mislim da je u odrasloj komunikaciji nedovoljno reći samo "nije točno" ili "horor" da bi bilo jasno šta si točno htio reći.

Evo željno isčekujem tvoj odgovor, a ako dobijem smislene argumente ja ću se javno svima ovdje ispričati za dezinformiranje i proglasiti ideju besmislenom.
tomo_ubica

Natrag na Radionica

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.