Upgrejd bajka i uštimavanje bajka

lake teme za male mozgove i sve one koji se takvima osjećaju

Upgrejd bajka i uštimavanje bajka

PostPostao/la Thermaltake dana 04. 08. 2017. (13:33)

Imam KTM Ultra LTD 1964 (2016) defaultna oprema na njemu je sljedeća

Vilica: Rockshox Recon Gold 29-100mm
Prednji lančanik: Shimano Deore M612 40-30-22
Kotači: KTM Line 29" Ambrosio cross
Mjenjač zadnji: Shimano deore XT M781 Shadow
Ručice mjenjača: Shimano Deore M610 3/10
Mjenjač prednji: Shimano deore M612-H
Kočnice: Shimano M396 hydr. Disc 180/180
Rama: Alloyframe 6061 triplebutted
Glavčine kotača: Shimano Deore M615 CL
Lančanik zadnji: Shimano HG50-10 11-36
Gume: Schwalbe Racing Ralph 57-622
Cijev sjedala: KTM Comp SP619 400/27.2
Upravljač: KTM Comp flat, 700
Pedale: VP 195 alloy MTB
Težina: 12,2kg
Osovina pogona: Shimano BB52 (68/73mm)

Planirao sam izmjenit kočnice ove Acera M396 i stavit BR-M8000 sa heatsinkovima, izmjenit rotore sa ovim RT54 sa RT99 i svojevremeno kazetu sa CS-M771 i kopču za lanac sam mislio kupit i isto tako svojevremeno izmjenit lanac sa XT CN-HG95. Pa me zanima šta mislite o tome da li bi mi preporučili nešto bolje itd. Težina bicikla mi odgovara ovakva kakva je trenutno naravno sa ovim izmjenama će se malo promjenit no gume recimo ne planiram mijenjat jer mi pašu ovakve kakve jesu.
Zadnja izmjena: Thermaltake; 17. 10. 2017. (19:28); ukupno mijenjano 1 put/a.
Thermaltake

Reputation point: 0

Re: Upgrejd bajka

PostPostao/la ChILd_ReBoRn dana 04. 08. 2017. (14:01)

da si eventualno tamo u predstavljanju napisao otkud si ili kakve terene vozis.. lakse bi ti se odgovorilo na ovo pitanje. Svaki upgrade na biciklu je dobar upgrade. E sad.. ako vozis po maksimiru ili slavonskim ravnicama.. i ako imas 70 kg.. nemas potrebe kupovati XT kocnice, kao ni mijenjat diskove... Ako vozis brda tipa sljemena, onda u redu. m675 pa nadalje su odlicne kocnice.
ovo ostalo je ok.. iako mozes kupiti i jeftiniju kazetu... s obzirom da ti masa ne igra ulogu...
ChILd_ReBoRn

Reputation point: 27

PostPostao/la Thermaltake dana 04. 08. 2017. (14:08)

Aha moj bed, iz Zg-a sam, a vozim mješovito nekad ravno nekad po raznim rupama, uzbrdicama nizbrdicama i tako to, Imam 60kg.

Kolega jedan mi je prepoučio MT5 od magure, sad ne znam bacio me u dilemu. Ma ove m675 SLX-ice su mi ružne estetski tako da ću uzet ove XT šta sam planirao, kad je bal nek je maskenbal :D a i diskovi isto ovi su mi se već izvitoperili pa sam ih morao ravnat, a nemam bajk ni mjesec i pol ko da su od filc papira. Kazetu ću uzet isto onu jer ne znam tako sam si sam zacrto, znam da možda nemam potrebe uzimat takvu i da mogu i jeftiniju, ali kad se upgrejda neka se onda pošteno upgrejda i kad me tako sreća puca na to da si to stavim pa ću metnut tu kazetu šta sam mislio :D

E da pitam, htio sam ić na tubless varijantu, pa me zanima kakva je procedura šta trebam nabavit i da li je jednostavno to izmjenit i napravit pošto to nikad nisam radio.
Thermaltake

PostPostao/la ChILd_ReBoRn dana 04. 08. 2017. (14:36)

Ma.. kod kazeta ti je to tak relativno.. prvenstveno ti upgrade nosi manju masu. E sad.. nacelno.. sto je nesto lakse.. to se brze haba.. i tak.. nije da ces primijetiti neki performance upgrade prelaskom na XT kazetu i lanac :)... Nije da ce s epohabati nesto posebno brze ili sporije od najjeftinije 10 brzinske kazete... ali eto.. da se rastaviti u dijelove ako se ne varam.. pa je mozes expandirati na 42T po potebi ako odes na 1X pogon... :)

Za tubeless trebas duct tape, nekakav sealant ( caffe latex recimo), i tubeless ventile... Imas tu na forumu temu o izradi ghetto tubelessam kao i pun jutub.. realno nije neki problem... veci je problem dignut gumu na felgu ako nemas neku brutalnu pumpu, dobar kompresor , a imas losiju gumu. Neke se gume lakse dignu na rub felge.. neke teze.. neke su bolje za tubeless neke ne..

Iz iskustva... radio sam sa rocket ronom ( onim zicanim najjeftinijim) koji nije ni tubeles ni tubeless ready. Dignuo sam ga bez problema...Sworks verzija fast tracka me ubila u pojam i nisam je dignuo sve dok nisam dodao prozorsku traku na felgu. Nobby nic i sad control verziju fast tracka sam dignuo bez frke. Najlakse sam sasatvio od geax TNT gume. Ona ide prilicno tesko na obruc, ali zato se napumpa bez problema...

Ukratko.. ako imas klasicni obruc 19mm.. kupi bilo kakav duct tape.. i skalpelom zarezi po sredini trake sve okolo koliko duboko mozes, tako da dobijes traku sirini cca 23mm.. ili 25.. kak ti se zalomi.. nisam primijetio razliku. Skini staru traku sa obruca i dobro ga ocisti... operi.. cime god.. mora biti potpuno suh i cist. Kreni sa duct tapeom lijepit sve okolo da zabrtvis rupe od nipli. Traku drzi sto napetiju, tako da lijepo sjedne na obruc i da ti nije po rubovima kamo sjeda guma. Prodji tako recimo 2 puna kruga. Naravno pocni bar 30-40 cm prije ventila i zavrsi poslije ventila. Onda uzmi sklapel i napravi mali "X" na mjestu za ventil, te isti namontiraj. Vele da onda jos zalijepi 2 sloja trake cca 50 cm preko ventila i to je to. Namontiraj gumu.. i napumpaj je na prazno da sjedne. Mozda ces morat maknut jezgru ventila da ti uleti dosta zraka. Kad guma sjedne na obruc ( napumpaj ju slobodno na 4 bara) ili izvuci jezgru pa kroz jezgru ulij sealant... ( ja za prvi put stavim 120ml po gumi, kasnije dodajem po 90ml) ili odvoji mali dio gume od flege i ulij ga direktno. Napumpaj ponovno.. i idealno.. odi se voziti.. ili rucno rotiraj i muckaj kotac u svim smjerovima da se razlije po unutrasnjosti. Mozda ce ti negdje malo izlaziti sealant.. to jenormalno i to ce s ezabrtviti.. I to je to.. vozi se.. ako ti se isprazni drugi dan.. napumpaj opet... Ako iams porozne gume ( burazu je recimo jedan sworks jako pustao na sidewallu) dolijes jos mlijeka i ostavis nagnuto na tu stranu da se lakse zabrtvi...

ima i jeftinih ventila na ebayu, ima i originala.. kako ti volja...
ChILd_ReBoRn

PostPostao/la luka77 dana 05. 08. 2017. (17:58)

da se ubacim kad se već priča o tubeless...
koje su prednosti ako ih ima naspram uradi sam tubeless ako se kupi tubeless kit npr kao ovaj: Joe's tubless system
luka77

PostPostao/la ChILd_ReBoRn dana 05. 08. 2017. (18:35)

prednosti su te da ti ostane nesto novaca...

Te stans trake su dobre, ali prica se po proplanku da znaju zahebavati jer se gume teze stave na obruc zbog njih...
ChILd_ReBoRn

PostPostao/la boky31 dana 06. 08. 2017. (10:57)

Ovaj joe's sistem je super, jednostavan za montažu.
Hans dampf-a sam napumpao običnom podnom pumpom,
za Racing ralpha je trebao kompresor.
Nakon 8 mjeseci dampf drži ko prvi dan, Ralph sam jučer
zamijenio (opet s ralphom :D )
Prošlo sve bez problema.
boky31

Reputation point: 12

PostPostao/la RiderOfTheStorm dana 07. 09. 2017. (21:46)

Ako vam gume teško idu gore bez kompresora i zajebancija s njim, stavite još trake na obruč. Što je taj centralni rub deblji to će guma lakše sjesti na obruč.

Mana je ta što se teže skida i stavlja ali nije neka ogromna razlika.
RiderOfTheStorm

Reputation point: 10

PostPostao/la Thermaltake dana 01. 10. 2017. (17:40)

Napravio sam si upgrejd na bajku stavio XTR rotore i Deore XT kočnice i problem nastaje oko centriranja zadnjeg rotora. Znači prednji sam uspio u roku 3min centrirat da je fino između obje pakne, ali zadnji sam 3 fucking sata centrirao i neide i neide...Uglavnom centriram i nekako nakon par kočenja se odcentrira tj. počne grebat disk od paknu, ne kužim...
Centriranje da se stisne kočnica ni na prednjoj mi nije uspjela ni na zadnjoj pa sam ručno. Ima neko kakavu preporuku probao sam isto ubacit dve kartice između pakni pa zašerafit, ali tad se ne centrira dobro.

E da zaboravih reć da je bicikl KTM Ultra LTD 1964 (2016) i zajebno je kod zadnje kočnice sa imbusom prići gornjem šerafu za stegnut ga pa nekako u koso to zatežem i namještavam vrlo zajebano uglavnom.
Zadnja izmjena: Thermaltake; 01. 10. 2017. (18:00); ukupno mijenjano 1 put/a.
Thermaltake

PostPostao/la ChILd_ReBoRn dana 01. 10. 2017. (17:57)

Jel ti se klipovi u čeljusti vraćaju unutra kako treba? Rotori ravni?
ChILd_ReBoRn

PostPostao/la Thermaltake dana 01. 10. 2017. (18:02)

ChILd_ReBoRn je napisao/la:Jel ti se klipovi u čeljusti vraćaju unutra kako treba? Rotori ravni?

A kolko vidim vraćaju uredno, još sam i nadotočio ulja u kočnice jer su bile rezane pa reko da nadotočim. Sve je novo iz pakiranja izvađeno znači mora bit ravno i je ravno kolko sam uspio čekirat.
Zadnja izmjena: Thermaltake; 01. 10. 2017. (18:02); ukupno mijenjano 1 put/a.
Thermaltake

PostPostao/la nooboard dana 01. 10. 2017. (18:02)

vjerojatno nisi dovoljno stegnuo čeljust kočnice pa se pomiče nakon par kočenja
Eat Dirt
nooboard

Reputation point: 15

PostPostao/la Thermaltake dana 01. 10. 2017. (18:04)

nooboard je napisao/la:vjerojatno nisi dovoljno stegnuo čeljust kočnice pa se pomiče nakon par kočenja

Vjeruj mi stego sam dosta jako. Ne dešava se to odma, nego recimo par puta stisnem i bude oke i onda podignem bajk da ga zaokrenem znači onako stisnem zadnju kočnicu podignem ga da ga okrenem na zadnjem kotaču i kad ga spustim čujem grebe.
Thermaltake

PostPostao/la Fly dana 01. 10. 2017. (18:12)

Po mome iskustvu, ice tech rotori su uvijek spigani iz kutije, ali uvijek. Tako da ti je vjerojatno zadnji rotor dosta spigan i čak i kad pogodiš "centar", kad se sve zagrije, struže.

Zravnaj rotor (ima na netu uputa), skini pakne, s prstima vrati klipove (ili s nečim ne-metalnim - krhki su i pazi da ti se ne zacvikaju), vrati pakne, stavi narančastu pločicu koju si vjv dobio s kočnicama i stišči ručku nekoliko puta dok se klipovi ne centriraju, i onda tek zmontiraj i centriraj kočnicu na bajk.

Ova fora s centriranjem da se stisne kočnica ne valja zato kaj se disk obično mrvicu savine kad to delaš i onda kad pustiš ručku se izravna i opet struže. Najbolje odokativno, tako da ti disk prolazi kroz liniju di su polovice klješta spojene.
Pazi da ne pretegneš šarafe, pogotovo ako idu direkt u vilicu/ramu, a ne u adapter.
Fly

Reputation point: 3

PostPostao/la maliapostol dana 01. 10. 2017. (18:26)

Mozda ti plese na osovini ili ne stegnes dovoljno kotac?
Odrasto sam al na kratko, bit cu dijete zivot cijeli
maliapostol

Reputation point: 7

PostPostao/la Thermaltake dana 01. 10. 2017. (18:35)

Fly je napisao/la:Po mome iskustvu, ice tech rotori su uvijek spigani iz kutije, ali uvijek. Tako da ti je vjerojatno zadnji rotor dosta spigan i čak i kad pogodiš "centar", kad se sve zagrije, struže.

Zravnaj rotor (ima na netu uputa), skini pakne, s prstima vrati klipove (ili s nečim ne-metalnim - krhki su i pazi da ti se ne zacvikaju), vrati pakne, stavi narančastu pločicu koju si vjv dobio s kočnicama i stišči ručku nekoliko puta dok se klipovi ne centriraju, i onda tek zmontiraj i centriraj kočnicu na bajk.

Ova fora s centriranjem da se stisne kočnica ne valja zato kaj se disk obično mrvicu savine kad to delaš i onda kad pustiš ručku se izravna i opet struže. Najbolje odokativno, tako da ti disk prolazi kroz liniju di su polovice klješta spojene.
Pazi da ne pretegneš šarafe, pogotovo ako idu direkt u vilicu/ramu, a ne u adapter.

Vjerovatno tu i je bio zajeb jer nisam imao ključ za skidanje zadnjeg rotora pa sam smontirao na stare rotore RT 54 koji su tanji i nadotočio ulja u kočnice jer su isto rezane pa da nema zraka i stiskao i kako je tanji disk bio je sad ovaj XTR-ovi je deblji pa ga #prosto#.
Znači moram skinut pakne i vratit klipove. Kako misliš zacvikaju i sa čim bi preporučio da ih vraćam i kakvu silu treba upotrijebit da se vrate jel baš jako moram stisnut ili ? Dobio sam narančastu pločicu pa ću je stavit kad to poriktam i sisnut da se centriraju.
Thermaltake

PostPostao/la RiderOfTheStorm dana 01. 10. 2017. (19:00)

Ima par stvari:
Dosta okvira zna imati neravan prihvat za disk, i onda kad zatežeš čeljust, kliznu i više nisu u centru.

Također, nekad klipovi znaju izlaziti različitim brzinama te nekad jedan klip izađe recimo 2mm dok drugi izađe 1mm. Tu bi trebao biti pažljiv i kad centriraš čeljust gledati da je držiš na centru i onda stisneš kočnicu, inače se zna desiti da ti taj klip koji više izlazi kontaktira disk prvi i pomakne čeljust, pa recimo kad dođe do kraja i kad kolo bloka, jedan klip bude 3mm van a drugi 2mm.
To je lako rješiti i onda se klipovi sami prilagode.

Još jedna mogućnost je ta da ti se okvir malo krivi kad sjedneš i onda ti pozicija čeljusti u relaciji s rotorom nije ista kao kad nema nikog na bicikli.
RiderOfTheStorm

Reputation point: 10

PostPostao/la Thermaltake dana 01. 10. 2017. (19:13)

RiderOfTheStorm je napisao/la:Ima par stvari:
Dosta okvira zna imati neravan prihvat za disk, i onda kad zatežeš čeljust, kliznu i više nisu u centru.

Također, nekad klipovi znaju izlaziti različitim brzinama te nekad jedan klip izađe recimo 2mm dok drugi izađe 1mm. Tu bi trebao biti pažljiv i kad centriraš čeljust gledati da je držiš na centru i onda stisneš kočnicu, inače se zna desiti da ti taj klip koji više izlazi kontaktira disk prvi i pomakne čeljust, pa recimo kad dođe do kraja i kad kolo bloka, jedan klip bude 3mm van a drugi 2mm.
To je lako rješiti i onda se klipovi sami prilagode.

Još jedna mogućnost je ta da ti se okvir malo krivi kad sjedneš i onda ti pozicija čeljusti u relaciji s rotorom nije ista kao kad nema nikog na bicikli.

1. Može bit.

2. Može i to bit trebam pogledat dal pravilno vračaju oba ili jedan više od drugog vraća šta kažeš

3. Ovo nije jer niti ne sjedam na bicikl to radim u garaži, a i sa mojih 60ak kila mislim da stvarno nebi smijelo utjecat na pomak bilo čeg.
Thermaltake

Sljedeća

Natrag na Početnici

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.