Upgrejd bajka i uštimavanje bajka

lake teme za male mozgove i sve one koji se takvima osjećaju

Re: Upgrejd bajka

PostPostao/la ChILd_ReBoRn dana 01. 10. 2017. (19:15)

ovo pod 2 sam i ja mislio gore... da klipovi ne rade jednako...

a pod 3.. a cuj.. vozis KTM jelda?.... sve je moguce.. LOL
ChILd_ReBoRn

Reputation point: 27

PostPostao/la Fly dana 01. 10. 2017. (19:24)

Ako ti nije ništa ulja iscurilo kada si skračivao bužire, onda nisi trebao dodatno nadoljevat.

Sad, prvo odšarafi šaraf na rezervaru ulja (onaj na ručki, jel) i onda gurni klipove natrag kak sam već opisao. Ako imaš viška ulja u sustavu, iscurit će van na ručki. Kad gurneš klipove skroz unutra (strše jako malo, možda jedan mm), u rezervaru trebaš imat ulja tako da ti je do vrha navoja šarafa rezervara (da se preljeva van, da ne kompliciram).

Samo vračanje klipova, najbolje s prstima, ako imaš tanke prste. Kažiprst i srednji prst obje ruke guraju klip, a palci se odupiru s vanjske strane klješta.
Ako tak nejde, provuci nekaj tanko, a čvrsto kroz klješta (letvica,poluga za gumu skidat,..), pa onda ista stvar, s prstima ruke vućeš to i guraš klip, a s palcima se odupireš o vanjsku stranu klješta. Valjda je jasno. :mrgreen:
Sila za vratit klipove nije velika, ali opet treba malo stisnut.
Zacvikat znači da bi ti jedna strana klipa ušla više nego druga, odnosno da bi krenuo u koso. U tom slučaju odmah stani, i najbolje lagano stisnut ručku da se mrvicu vrati van i ispravi, pa nastavi.

NIje neka nauka, samo se tako čini.
Fly

Reputation point: 3

PostPostao/la Thermaltake dana 01. 10. 2017. (19:31)

Fly je napisao/la:Ako ti nije ništa ulja iscurilo kada si skračivao bužire, onda nisi trebao dodatno nadoljevat.

Sad, prvo odšarafi šaraf na rezervaru ulja (onaj na ručki, jel) i onda gurni klipove natrag kak sam već opisao. Ako imaš viška ulja u sustavu, iscurit će van na ručki. Kad gurneš klipove skroz unutra (strše jako malo, možda jedan mm), u rezervaru trebaš imat ulja tako da ti je do vrha navoja šarafa rezervara (da se preljeva van, da ne kompliciram).

Samo vračanje klipova, najbolje s prstima, ako imaš tanke prste. Kažiprst i srednji prst obje ruke guraju klip, a palci se odupiru s vanjske strane klješta.
Ako tak nejde, provuci nekaj tanko, a čvrsto kroz klješta (letvica,poluga za gumu skidat,..), pa onda ista stvar, s prstima ruke vućeš to i guraš klip, a s palcima se odupireš o vanjsku stranu klješta. Valjda je jasno. :mrgreen:
Sila za vratit klipove nije velika, ali opet treba malo stisnut.
Zacvikat znači da bi ti jedna strana klipa ušla više nego druga, odnosno da bi krenuo u koso. U tom slučaju odmah stani, i najbolje lagano stisnut ručku da se mrvicu vrati van i ispravi, pa nastavi.

NIje neka nauka, samo se tako čini.

Ulja ima kolko do vrha, imam čašicu šta se zašerafi gornji dio kočnice kad se makne taj vijak onu od shimana i nalio sam ulje i išli su par balončića kad sam stiskao, samo idiot sam jer sam stiskao dok je bio stari rotor bio namontiran, a ne novi i tu sam zajebo očito jer je ovaj RT 54 tanji od ovog i stisla su se klješta, mislim da je tu zajeb nastao, dok kod prednje sam stiskao dok sam namontirao novi rotor i nikakvih problema nije bilo.

Nisam ja rezao bužice tako da ne znam kolko je iscurilo onom ko je rezao zato sam i išao još malo nadolit.

Vidio sam sad na youtubu frajer vraća sa plastikom za gume stavljat, nisam ga skužio znači ako jednu gura unutra druga ide van ? I da li se može kako vidit da je recimo jedna strana više prema van nego druga kad skinem pakne ?
Thermaltake

Reputation point: 0

PostPostao/la Fly dana 01. 10. 2017. (19:47)

Zacvikat ih možeš jedino kada ih guraš unutra, znači ako si sada mrdao s ručkom, stiskao, itd.., klipovi su ravno u klještima. Sumnjam da se ispravna kočnica može sama od sebe zacvikat.
Nakon kaj skineš pakne, ful lagano stisni ručku, tek toliko da vidiš da su se klipovi pomaknuli (da si ziher da nisu zacvikani, jel). Tada ih samo ravnomjerno guraj unutra, znači guraj na sredini klipa, a ne svaku stranu klipa zasebno i nemaš frke.
Kada guraš jedan klip, drugi stoji di je i bio - nebu bježal van.

Samo neka ti rezervar bude otvoren, tako da ti eventualni višak ulja ode van. Mjehurići su išli van zato kaj je bilo zraka u sustavu.
Fly

Reputation point: 3

PostPostao/la Thermaltake dana 01. 10. 2017. (20:04)

Fly je napisao/la:Zacvikat ih možeš jedino kada ih guraš unutra, znači ako si sada mrdao s ručkom, stiskao, itd.., klipovi su ravno u klještima. Sumnjam da se ispravna kočnica može sama od sebe zacvikat.
Nakon kaj skineš pakne, ful lagano stisni ručku, tek toliko da vidiš da su se klipovi pomaknuli (da si ziher da nisu zacvikani, jel). Tada ih samo ravnomjerno guraj unutra, znači guraj na sredini klipa, a ne svaku stranu klipa zasebno i nemaš frke.
Kada guraš jedan klip, drugi stoji di je i bio - nebu bježal van.

Samo neka ti rezervar bude otvoren, tako da ti eventualni višak ulja ode van. Mjehurići su išli van zato kaj je bilo zraka u sustavu.

Aha, nisam znao da može i viška bit.

Išao sam danas napravit i probnu vožnju kad sam to montirao nakon čega sam i skužio ovo struganje pa sam poslije riktao to i nekako mi čudno kočnice rade u odnosu na M396 koje sam imao. Mislim zaustave one, ali da bi baš skroz stao trebam malo jače stisnut i to na obje ručice je ista stvar dok na M396 su baš ono čim sam malo stisnuo već počele fino kočit, sad ne znam da li je to zato šta je sve novo pa treba malo razradit ili nešto nije ok.
Thermaltake

PostPostao/la mutikasha dana 01. 10. 2017. (20:22)

Treba mozda spaliti disk plocice da sve radi super ili si ih mozda zauljio nekako pri svim ovim manevrima. Da deore xt stisnes tak jako kao svoje stare one bi te trebale preko volana prebacit.
mutikasha

Reputation point: 2

PostPostao/la Thermaltake dana 01. 10. 2017. (20:26)

mutikasha je napisao/la:Treba mozda spaliti disk plocice da sve radi super ili si ih mozda zauljio nekako pri svim ovim manevrima. Da deore xt stisnes tak jako kao svoje stare one bi te trebale preko volana prebacit.

Pazio sam plus očistio sam diskove prije nego sam išao prvi put kočit čistom krpom. Da sam i uspio to napravit sumnjam da bi ih zamastio tako da obje jednako koče, onda bi jedna malo slabije kočila dok druga bi bila bolja ili obratno, a kod mene su obje jednake.

Mislim ne znam možda je i do ručkice jer ona na M396 je bila drukčija nikad nije išla skoro do kraja, s ova mi ide skoro do kraja pa je možda drukčiji osjećaj kočenja ili nešto tako, možda treba podesit ili je to jednostavno tako.
Thermaltake

PostPostao/la ChILd_ReBoRn dana 01. 10. 2017. (20:53)

A možda trebaš malo duže kociti da se disk i pakne prilagode. Na disk se treba prenijeti sloj sa pakni, kao i pakne koje se moraju spaliti. Ruckice imaju reach adjust. Pomakni ručice van da imaju veći hod. Neće dolaziti do kraja. Ako svejedno idu do kraja.. Trebaju odzracivanje
ChILd_ReBoRn

PostPostao/la Thermaltake dana 02. 10. 2017. (18:58)

Neide i neide sve sam probao odšerafio gore na kočnici šerafić di se toči ulje i pritisnuo klješta kad sam skinuo pakne i vratio pakne i pokušao centrirat i neće i neće uvijek fucking grebe ili kad namjestim zakočim bude sve ok dok ne stisnem kočnicu jedno dva tri puta i počne opet grebat. Skužio sam da je disk mrvicu svinut i to je bilo tolko zanemarivo, pa sam sad još više ujebo stvar jer sam ga išao u suprotnu stranu ravnat pa sam ga malo više nego šta je bio u suprotno svinuo, znam da nije neka filozofija i nebi trebala bit jer kažem prvu sam složio za 5 min. al ovu zadnju nema šanse. Trebam nekog da mi to sredi ili servis ili netko ako ima u novom zagrebu da doletim da to sredimo, platim pivu. Ja sam izgubio 4 je... sata na ovo više mi ide na k... da prostite :D

EDIT:
Hvala kolegi fly sredio je to majstorski i ima super garažu za radit, tnx još jednom :)
Thermaltake

PostPostao/la Thermaltake dana 17. 10. 2017. (19:04)

Imam nekih manjih iritantnih problema na bajku pa možda mi netko može pomoć. Naime kad se vozim pa čak i pedaliram unatrag čuje mi se ko nekakvo grebanje lanca od valjda niži ring na kazeti nisam siguran točno pa sam usnimio možda će biti jasnije. Kolega fly mi je podesio mijenjač tako da je sve podešeno uredno tako on kaže, no mene ovaj zvuk užasno iritira u vožnji, ajde da je zvuk jedva primjetan nego se baš čuje pogotov kad napnem lanac pa počnem jače pedalirat i to samo u 10oj brzini. Da li se ovo može kako sredit te šta bi to moglo bit ako netko zna. Nisam padao sa bicikla niti je mašinica bila udarena ili nešto slično, kazeta je nova XT izmjenjena umjesto Deore. Također sam primjetio jučer kad sam skinuo kotač da ga malo pregledam primjetio da se kazeta malčice klima znači lijevo desno kad ju mičem rukama čuje se tk-tk zvuk, a zategnuto je dobro sigurno. I kada ovako kao na snimci pred kraj jače pedaliram i pustim kotač da se okreće vidi se kako kazeta pleše malo lijevo desno dok je kotač u rotaciji, ali bržoj, ne znam da li je to normalno ili nije.

Evo video pa mi vi recite šta mislite
https://vimeo.com/238632577
Thermaltake

Re: Upgrejd bajka i uštimavanje bajka

PostPostao/la grma_boy dana 17. 10. 2017. (19:55)

Trebas si ustimat mjenjac sa H granicnikom, malo se poigraj s tim. A ovo sto se kazeta mice lijevo desno je do cegrtaljke. U vecini slucajeva, pogotovo kod Shimana, je normalno da ima mikro luft. Sve je to ok u nekim granicama.
slika
grma_boy

Reputation point: 17

PostPostao/la drznedaj dana 17. 10. 2017. (20:01)

Kakav to setup imas, 1x? Lanac ne moze strugati o nizi ring veci samo od veci, tj od jednu nize brzinu. Ako ti je setup 1x onda ti mozda u desetoj brzini zbog loseg chainlajna lanac zapinje malo za susjednu brzinu, devetu.
To sto malo kazeta krivuda ja normalno. Pogotovo na shimanovim nabama.
Trebalo bi jos provjerit taj luft. Mozda je na konusu do kazeta pa se prenosi na freehub.
drznedaj

Reputation point: 13

PostPostao/la Thermaltake dana 17. 10. 2017. (20:09)

drznedaj je napisao/la:Kakav to setup imas, 1x? Lanac ne moze strugati o nizi ring veci samo od veci, tj od jednu nize brzinu. Ako ti je setup 1x onda ti mozda u desetoj brzini zbog loseg chainlajna lanac zapinje malo za susjednu brzinu, devetu.
To sto malo kazeta krivuda ja normalno. Pogotovo na shimanovim nabama.
Trebalo bi jos provjerit taj luft. Mozda je na konusu do kazeta pa se prenosi na freehub.

3x je, ovo je na srednjem šta sam vrtio stavljeno i uvijek skoro mi je na srednjem. Kolega je kao šta sam spomenuo gore već podesio i kaže da shitfta kako treba i da je uriktano, no to i dalje ne kužimo zašto struže.

Ček ako je normalno, zašto onda trebam provjeriti ne kužim ?

Ja osobno nisam već dugo godina mijenjač uštimavao pa me malo trta da neš ne ukenjam :D .
Thermaltake

PostPostao/la ChILd_ReBoRn dana 17. 10. 2017. (20:31)

mozda ti se sajla otpustila... ipak je nov bajk. imas more jutub videa o indeksiranju mjenjaca.. stvarno je pis of kejk. Ako te pati H I l vijak.. poigraj se i sa barrel adjusterom.. to ti je vijak na shifteru...
ChILd_ReBoRn

PostPostao/la grma_boy dana 17. 10. 2017. (21:11)

Ako mu proizvodi taj zvuk u zadnjoj brzini onda to nema veze sa sajlom. Do H granicnika je.
slika
grma_boy

Reputation point: 17

PostPostao/la Thermaltake dana 17. 10. 2017. (22:13)

grma_boy je napisao/la:Ako mu proizvodi taj zvuk u zadnjoj brzini onda to nema veze sa sajlom. Do H granicnika je.

A nista budem H vijak vrtio jel ga moram odserafljivat ili zaserafljivat u ovom slucaj ?
Thermaltake

PostPostao/la ChILd_ReBoRn dana 18. 10. 2017. (04:36)

grma_boy je napisao/la:Ako mu proizvodi taj zvuk u zadnjoj brzini onda to nema veze sa sajlom. Do H granicnika je.

Veli da mu je kolega postelao mjenjač. Slaganje H i L položaja je osnovna stvar koja se radi kod indeksiranja. E sad ili kolega baš ne zna nastimati mjenjač ili je nešto drugo.

Thermaltake, budi svjestan da će daljnjom vožnjom biti raznih zvukova. To je bicikl, ne bmw serije 7. Počet će sve lošije saltati, kako se kilometri skupljaju. Skripat kad voda uleti negdje.... Izludit ćeš ako ćeš brinuti o svakoj sitnici

Edit:

Tek sad vidio film. Definitivno mjenjac nije podesen kako treba. Sarafciger u ruke i malo popusti H vijak. Gledaj u mjenjac, otpustanjem vijka trebao bi se malo spustiti prema okviru. Ako se ne spušta, onda je sajla prenapeta I ne dozvoljava daljnji pomak. Tu ti onda pomaže barrel adjuster, ako ima nije otpušten do kraja. Ako je, otpusti sajlu na vijku mjenjača, podesi H vijak bez sajle.. I vrati sajlu natrag. Napni je koliko treba I zategni imbus.
ChILd_ReBoRn

PostPostao/la Thermaltake dana 18. 10. 2017. (05:45)

ChILd_ReBoRn je napisao/la:

Veli da mu je kolega postelao mjenjač. Slaganje H i L položaja je osnovna stvar koja se radi kod indeksiranja. E sad ili kolega baš ne zna nastimati mjenjač ili je nešto drugo.

Thermaltake, budi svjestan da će daljnjom vožnjom biti raznih zvukova. To je bicikl, ne bmw serije 7. Počet će sve lošije saltati, kako se kilometri skupljaju. Skripat kad voda uleti negdje.... Izludit ćeš ako ćeš brinuti o svakoj sitnici

Edit:

Tek sad vidio film. Definitivno mjenjac nije podesen kako treba. Sarafciger u ruke i malo popusti H vijak. Gledaj u mjenjac, otpustanjem vijka trebao bi se malo spustiti prema okviru. Ako se ne spušta, onda je sajla prenapeta I ne dozvoljava daljnji pomak. Tu ti onda pomaže barrel adjuster, ako ima nije otpušten do kraja. Ako je, otpusti sajlu na vijku mjenjača, podesi H vijak bez sajle.. I vrati sajlu natrag. Napni je koliko treba I zategni imbus.

Svjestan sam ja toga zato svakih 2-3 tjedna cistim detaljno i podmazujem ako treba. Imao sam prije njega limex pa mi skripanje nije nepoznato :D ne brine mene svaka sitnica, al je ovo uzasno iritantno da se ovako cuje.

Probam sa H vijkom, a ako nista otpustit cu sajlu malo pa probat. Sa barrel adjustmentom probao vec i isto bude.
Thermaltake

PrethodnaSljedeća

Natrag na Početnici

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.