Prvi servis

lake teme za male mozgove i sve one koji se takvima osjećaju

Prvi servis

PostPostao/la Thermaltake dana 08. 09. 2017. (18:57)

Idem sutra na prvi besplatni servis sa biciklom, ostavljam ga u prodavaonici do utorka rekao je čovjek. Bicikl točno danas ima 2 mjeseca kako je izašao iz trgovina i vožen je isključivo po gradu, bundeku i takvim relacijama znači ništa ekstremno. Zanima me da li im trebam nešto naglasit tamo da pogledaju ili oni već sve znaju ? Ovo mi je prvi servis ikad sa biciklom pa ne znam da li ga samo dam i to je to ili ? Frend mi je rekao da recimo amortizeri kad su novi nikad ne dolaze sa dovoljno količine ulja u sebi ne znam da li je to istina da li bi im trebao reći da mi nadotoče ulje u suspenziju ?

Imam i neke nazovimo ih problemčiće sa biciklom od kako je izašao iz trgovine, to im definitivno mislim reći pa ću vidit hoće zamjenit stvari ili podesit, a da nakon toga sve funkcionira kako treba jer sam baš razočaran u kakvom sam stanju dobio kao ti novi bajk, a nisam ga bome malo platio.

Pa da podijelim ako neko želi pročitat možda mi može i pomoć ili su ti moji problemčići normalne stvari koje se dešavaju ili ja očito nema sreće sa kupovinom.

Znači prvo bajk je imao ogrebotinu na rami i to dobro vidljivu, moja greška je šta sam ju skužio tek kasnije jer sam bio sav uzbuđen od kupnje i gledao totalno druge stvari. Onda otkrio sam da mi kazeta tamo od 7 ili 8 do 10 brzine znači zupčanici svi ti zajedno idu malo lijevo desno kad vrtim lanac. Također u 7-10 brzini i to samo na njima se čuje nekakvo preskakanje lanca kad se vrti i to točno na dijelu gdje prelazi lanac sa kazete na mali kotačić, možda samo treba podesit, ali mislim da je baš problem u tome šta kazeta nije ravna, moje mišljenje. U određenim brzinama isto čujem kao da prednji pogon melje nešto, znači kad se vrti se ne čuje onako glatko okretaj pogona u pojedinim brzinama.
Malo sam pokušavao osluškivat od kud točno dolazi zvuk pa sam stavio blizu uho kolko je to bilo moguće, a da me pedala ne pogodi u glavu i čini se da iz sredine pogona dolazi, no nisam 100% siguran. Daljnji problem mi je prva kočnica, znači imam M396 kočnice sa RT-54 rotorima i od prvog dana kako sam kupio bicikl disk mi je došao malo svinut nije strašno, ali je bio svinut i grebao je od paknu. Odmah par dana nakon kupnje malo sam provozao bicikl primjetio te stvari i otišao u trgovinu te mi je čovjek tamo rukom ispravio disk i centrirao kočnicu i sve je to bilo oke, ali samo par dana te je opet je počelo grebat od paknu. Pokušao sam sam centrirat no nikako mi nije išlo, a nije neka znanstvena fantastika to napravit i nije da ne znam. Pozvao sam frenda koji se profesionalno bavi MTB biciklima slaže ih i servisira i on nije uspio centrirat kočnicu na način da se otpuste vijci stisne kočnica i zategnu opet vijci nego je morao ručno sa rukom nariktavat vijak po vijak. Uglavnom on uspio nakon dosta zezanja i tako sam vozio opet jedno tjedan dana i opet je počeo grebat disk od paknu, no ne svaki put nego povremeno kad zakočim i pustim kočnicu, a ne kočim ko manijak jako nego stvarno mekano zakočim uvijek. Također sam skužio kad ubrzavam znači dignem guzicu sa sica i počnem ubrzavat te se bicikl naginje malo lijevo desno počne mi pakna udarat u disk i to poprilično jako da me ljudi gledaju di je lonac :D i to sam primjetio sam u desnu stranu kad se nagnem počne lupat, ne znam šta bi to moglo bit kao da onaj dio koji gura paknu je popustio pa nevalja ne znam točno možda netko od vas zna šta bi to moglo bit. I još uz to iz shopa sam dobio bicikl sa obje gume da nisu centrirane znači stavio sam vezicu i zavrtio kotač oba idu lijevo desno na što mi je čovjek u trgovini rekao da je to normalno i da se to zove "nepravilnost gume" pošto tad nisam baš ništa znao i popušio sam to naravno, reko ajd ok. No frend mi je reko da tako nešto ne postoji gume su trebale biti ravne potpuno, a s vremenom bi vjerovatno se to desilo ali naravno ovisi i kako voziš bicikl. Da sam tad znao te neke stvari koje sad znam sigurno nebi popušio takve glupe fore.
Thermaltake

Reputation point: 0

Re: Prvi servis

PostPostao/la nooboard dana 08. 09. 2017. (20:24)

1) vilica ti možda u sebi ni nema ulje (ako je low-end), a tvrdnja da (kvalitetne vilice) iz tvornice dolaze s premalo ulja je smiješna
2) ako si bicikl kupio u specijaliziranom dućanu onda im ne trebaš ništa posebno govorit, osim svih ovih problema koje si naveo
3) ako kazeta ide ljevo-desno može biti da je preslabo stegnuta kazeta ili pak problem u nabi pa to svakako naglasi
4) to da ti disk počne strugati kad ustaneš je znak da ti kotač nije dovoljno stegnut, a uz to provjeri i šerafe koji drže čeljust/adapter
5) ako ti je disk svinut ima za desetak eura na bike-discount alat s kojim ga se lako savine nazad, a nakon toga centriraš čeljust samo tako da otpustiš vijke, stisneš ručicu kočnice i držiš dok stežeš te iste vijke
6) neke gume samo teško sjedaju na obruč pa zna biti muke s namještavanjem (treba malo sapunice i kompresor)
Eat Dirt
nooboard

Reputation point: 15

PostPostao/la Thermaltake dana 08. 09. 2017. (20:35)

nooboard je napisao/la:1) vilica ti možda u sebi ni nema ulje (ako je low-end), a tvrdnja da iz tvornice dolaze s premalo ulja je smiješna
2) ako si bicikl kupio u specijaliziranom dućanu onda im ne trebaš ništa posebno govorit osim svih ovih problema koje si naveo
3) ako kazeta ide ljevo-desno može biti da je preslabo stegnuta kazeta ili pak problem u nabi pa to svakako naglasi
4) to da ti disk počne strugati kad ustaneš je znak da ti zadnji kotač nije dovoljno stegnut, a uz to provjeri i šerafe koji drže čeljust/adapter
5) ako ti je disk svinut ima za desetak eura na bike-discount alat s kojim ga se lako savine nazad, a nakon toga centriraš čeljust samo tako da otpustiš vijke, stisneš ručicu kočnice i držiš dok stežeš te iste vijke
6) neke gume samo teško sjedaju na obruč pa zna biti muke s namještavanjem (treba malo sapunice i kompresor)

Radi se o KTM Ultra LTD 1964 (2016 god.)

1. Vilica je Rockshox Recon Gold 29-100mm. I rebound šerafić mi se teško nekako okreće ne znam da li je to normalno mogu ga mrvicu okrenut i onda postane teško okretati ga, a vidio sam na youtube-u da ga ekipa okreće bez problema.
2. Definitivno ću reć sve.
3. Ovo za kazetu sam rekao već čovjeku tamo u dućanu taman par dana od kako sam kupio isto onda kad sam i za disk išao, pa je on na to odgovorio kad se prebacuju brzine da lanac mora tako strugat od drugi zupčanik, ja to nisam vidio na drugim biciklima da tako kad vrtiš lanac on povremeno se podigne sam od sebe kao da će preći na drugi zupčanik jer kako ide lijevo desno očito ga zahvati malo na tom dijelu pa ga pomakne. Ne znam sad jel to mulja ili ?
4. Zadnji kotač ? Sa zadnjim nemam nikakvih problema, to govorim o prednjem disku, možda nisam rekao gore u tekstu (moj bed) znači prednj disk struže, sa zadnjim nikad nisam imao problema. Dobro je stegnut adapter daje otpor kad ga zatežem sa quick release-om. I kao šta centrirano je sve ne struže kad se okreće ovako nego u vožnji povremeno kad zakočim i pustim zna strugat onda kad opet zakočim i pustim više ne struže, i ovo znači kad se naginjem jače u desnu stranu počne jako strugat ili kad počnem vrludat sa volanom naglo lijevo desno čujem kako počne lupat pakna od disk.
5. Imam već taj alat i s njim mi je i frend ravnao disk i on je sad ha mogli bi reć ravan no i dalje se vide mali trzaji kad se vrti no ne kužim da disk takav dođe popigan sa novim biciklom, to mi nije jasno.
7. Nije guma nego kompletna felga, znači kao šta sam opisao spajalicu sam oko štange zavezao i doveo točno do ruba felge i zavrtio i obje plešu idu lijevo-desno ne puno, ali mislim da nova guma to nebi smijela radit.
Thermaltake

PostPostao/la nooboard dana 08. 09. 2017. (20:47)

sorry, malo sam izmijenio svoj post dok si ti pisao svoj

1) pitaj zmiju :D
3) iz tvog prvog posta možda nisam shvatio problem. Ako se kazeta ne miče, onda samo treba naštelat mašinicu (poigraj se u vožnji s vijkom za pritezanje/otpuštanje sajle na šifteru)
4) stražnji/prednji svejedno, zategni jače tog koji struže
5) i moj je došo sa spiganim rotorom, samo ja sam ga kupio u tadašnjem turbosportu pa se savio vjerojatno zbog greške servisera prilikom sklapanja bicikla, ili prilikom transporta
6/7) pa onda samo traži da ti centriraju kotač (felgu, a ne gumu)
Eat Dirt
nooboard

PostPostao/la Thermaltake dana 08. 09. 2017. (21:09)

nooboard je napisao/la:sorry, malo sam izmijenio svoj post dok si ti pisao svoj

1) pitaj zmiju :D
3) iz tvog prvog posta možda nisam shvatio problem. Ako se kazeta ne miče, onda samo treba naštelat mašinicu (poigraj se u vožnji s vijkom za pritezanje/otpuštanje sajle na šifteru)
4) stražnji/prednji svejedno, zategni jače tog koji struže
5) i moj je došo sa spiganim rotorom, samo ja sam ga kupio u tadašnjem turbosportu pa se savio vjerojatno zbog greške servisera prilikom sklapanja bicikla, ili prilikom transporta
6/7) pa onda samo traži da ti centriraju kotač (felgu, a ne gumu)

1. Ko je zmija ? :D
3. miču se kolko sam uspio skužio samo od 7-10 onaj zupčanik od 1-6 su ravni, i ovo šta sam objašnjavao sa preskakanjem lanca se obično samo na tim šta idu lijevo-desno dešava na ovim drugima ne.
4. Ajde baš budem, nisam to znao da je to moguće uopće.
5. Da očito u transportu meni su isto rekli da se to desi, samo sam zamišljao kako se to sve ronda u nekom kamionu unutra, zato mi je i došao sa zguljenom bojom na rami kad sam ga kupio, katastrofa, baš se vidi ko šaka u oko kad ga gledaš.
6/7. reći ću im naravno vjerovatno i cijeli guma pleše malo kad se vrti zbog felge ona je možda čak i ravna samo felga zeza.
Thermaltake

PostPostao/la ChILd_ReBoRn dana 08. 09. 2017. (21:24)

Problem je taj da mnogi ljudi i (pre)plate svoje bicikle vise nego bi mozda i htjeli, te time automatski ocekuju high end proizvod. SVe je to masovna proizvodnja... greske su moguce. Vecina ih je lako otklonjiva....
ChILd_ReBoRn

Reputation point: 27

PostPostao/la Thermaltake dana 08. 09. 2017. (21:46)

ChILd_ReBoRn je napisao/la:Problem je taj da mnogi ljudi i (pre)plate svoje bicikle vise nego bi mozda i htjeli, te time automatski ocekuju high end proizvod. SVe je to masovna proizvodnja... greske su moguce. Vecina ih je lako otklonjiva....

Ma jasno da, da sam bar ovo za boju šta je zagrebno odma skužio pa tražio drugi bajk, samo bi onda morao i čekat da ga dobe iz austrije pa ne znaš šta je gore čekat, a tolko dugo sam čekao da više nisam mogo čekat :D

A nadam se da će otklonit te greške na servisu, ja ću im reć sve ovako kao šta sam i tu napisao pa će valjda se i dat sredit.
Thermaltake

PostPostao/la Thermaltake dana 09. 09. 2017. (11:05)

nooboard je napisao/la:4) stražnji/prednji svejedno, zategni jače tog koji struže

Odnio sam bicikl, sve sam rekao ovo šta sam trebao. Stegnuo sam malo prednji još kotač i kao da manje struže, al disk je opet skroz uz desnu paknu i to se nakon par vožnji svaki put zblesira pa se pomakne ne kužim. Sad je frajer tamo to isto centriro. Rekao sam mu i za kotače da plešu oba dva od kako sam kupio bicikl da mi to srede, kaže to je normalno :D

I jel može neka preporuka pedala uzeo bih neke kvalitetne možda XTR ili neke XT ne znam nisam baš proučavao puno, trenutno imam ove šta su došle sa KTM biciklom, al počele su ružit i nedaju se podmazat ukratko nekvalitetne su.

EDIT:
Naišao sam na guglu na PD-M8020 Trail da li zna njih treba imat tenisice neke posebne koje se zakače za te pedale ili ne treba ?
Thermaltake

PostPostao/la ChILd_ReBoRn dana 09. 09. 2017. (13:34)

Da, to su SPD pedale. Dakle trebaš se kopcati na njih. Ti moraš googlati flat pedale
ChILd_ReBoRn

PostPostao/la Thermaltake dana 10. 09. 2017. (13:52)

Imam par pitanja ako mi netko može odgovorit

1. da li je pametno malo podmazat štangu od sica bar onako malo ništa previše da ne bi došlo do hrđe recimo ?

2. da li je ok nabavit threadlock pastu kad recimo stežem neke određene dijelove na bicikli ?

3. malo sam guglao pa vidio da ima tih maziva stvarno brdo, pa mi nije jasno koju gdje na biciklu trebam koristit te da li mi je stvarno potrebno uzimat anti sease mast i običnu mast razlika znam da postoji, ali ne razumijem to baš pa da pitam ovdje da mi netko malo bolje to pojasni.
Thermaltake

PostPostao/la ChILd_ReBoRn dana 10. 09. 2017. (14:10)

Stanga je aluminijska, aluminij ne hrđa. Stanga se ne maze ničim, osim karbonskom pastom ako klizi i za laganije pritezanje. Threadlock je dobra stvar na nekim dijelovima. Kocnice, diskovi.. Svašta nešto što se često ne sarafi. Ja koristim litijevu mast. Za HS I BB. Ulje za lanac. To je sve.
ChILd_ReBoRn

PostPostao/la Thermaltake dana 11. 09. 2017. (20:06)

Kakve su pedale PD-MX80 od Shimana ima netko iskustva ?
Thermaltake

PostPostao/la thezero dana 11. 09. 2017. (20:43)

Podijeljena su misljenja foruma, procitaj malo ovo:

viewtopic.php?f=41&t=56593&p=412767&hilit=saint+pedale#p412767
Life is short, trails are even shorter.
thezero

Reputation point: 21

PostPostao/la Thermaltake dana 11. 09. 2017. (21:32)

thezero je napisao/la:Podijeljena su misljenja foruma, procitaj malo ovo:

viewtopic.php?f=41&t=56593&p=412767&hilit=saint+pedale#p412767

Tnx, nisam koristio srč moj bed.

Zaboravih reći da kad mi je frajer centrirao opet disk tamo je rekao za diskove ovo šta lupaju dok idem lijevo desno tj. ubrzavam pa se uzdignem sa bicikla, da je to zato šta imam 180mm rotore veliki su pa je to normalno.

I full mi je čudno šta mi je rekao za kotače da je to normalno da mi nakon 2 mjeseca normalne vožnje obje felge idu malo lijevo desno s tim da su takve od prvog dana.
Thermaltake

PostPostao/la nooboard dana 11. 09. 2017. (21:57)

slobodno napiši o kojem točno servisu se radi i postaj video tih kotača koji idu u osmicu ;)
Eat Dirt
nooboard

PostPostao/la thezero dana 11. 09. 2017. (22:36)

Neke stvari su normalne, neke nisu... Ovo sa struganjem i zvukovima ovisi i o kocnicama i podesenosti i svasta nesto.

Velika je razlika jel obruc plese ili guma... Neke gume su jednostavno tako proizvedene nesavrseno pa kotac izgleda kao da je iskrivljen, to se najbolje vidi na stalku za centriranje. Sad jel tvoj serviser to provjeravao ili ne, tko ce ga znat.
Prek foruma ti to nitko nemre rjesit...
Life is short, trails are even shorter.
thezero

Reputation point: 21

PostPostao/la SaleFFS dana 12. 09. 2017. (07:13)

Thermaltake pogledaj si ove pedale. Pikiram si ih već neko vrijeme uzeti jer gdje god sam vidio review kažu da su odlične all around flat pedale.

https://www.bike24.com/1.php?content=8; ... 0,2,142,91
SaleFFS

Reputation point: 1

PostPostao/la Thermaltake dana 12. 09. 2017. (18:41)

SaleFFS je napisao/la:Thermaltake pogledaj si ove pedale. Pikiram si ih već neko vrijeme uzeti jer gdje god sam vidio review kažu da su odlične all around flat pedale.

https://www.bike24.com/1.php?content=8; ... 0,2,142,91

Ma uzet ću ove MX80 za 50 eura pa ću vidit ako se razočaram jbg prve bolje pedale su to, jer ove šta sad imam od KTM-a plastičnjara neka unutra počele su grebat i vibracije osjetim kad ih vrtim.

thezero je napisao/la:Neke stvari su normalne, neke nisu... Ovo sa struganjem i zvukovima ovisi i o kocnicama i podesenosti i svasta nesto.

Velika je razlika jel obruc plese ili guma... Neke gume su jednostavno tako proizvedene nesavrseno pa kotac izgleda kao da je iskrivljen, to se najbolje vidi na stalku za centriranje. Sad jel tvoj serviser to provjeravao ili ne, tko ce ga znat.
Prek foruma ti to nitko nemre rjesit...

Obruć pleše ne guma, eto stavio sam video sa plastičnom spajalicom pa se može vidit jasno. Ha čuj još uvijek je na servisu pa ćemo vidit šta će tamo napravit ja sam rekao da gume plešu on je rekao da je to normalno pa valjda će i pogledat, ja ću naravno još čekirat kad dođem doma svakako i ne znam da li mogu tražit neki izvještaj šta su točno radili na njemu da im 3 dana već stoji u servisu.

nooboard je napisao/la:slobodno napiši o kojem točno servisu se radi i postaj video tih kotača koji idu u osmicu ;)

KTM servis njihov u maksimirskoj

Evo videji od svih stvari koje me muče, valjda se sve vidi dobro

Prvi je znači neravnine obruća, označio sam videje prednja, zadnja:

(čuje se na prvom kako struže vezica)

Kod: Označi sve
https://vimeo.com/233561970

(ne čuje se kako struže jer ju nisam uspio dobro odcvikat da bude uz kotač, ali se vidi odsjaj vezice kako se bliži i udaljava znači pleše obruć)

https://vimeo.com/233561980

Preskakanje lanca u 9-oj brzini (vrlo vjerovatno zbog neravnih zupčanika 8-9-10):

https://vimeo.com/233562083

I neravna ta tri zupčanika, nisam baš najbolje mogao ulovit treslo mi se sve i nezgodno mi je bilo stavit točno iznad mobitel, a da me pritom kotač ne pokosi :D pa ne znam baš kolko će se vidjet:

https://vimeo.com/233562084
Thermaltake

Sljedeća

Natrag na Početnici

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.