Hard Disk Drive problem

rasprave o računalima, igrama i tehnologiji...

Hard Disk Drive problem

PostPostao/la gospodin zelenko dana 05. 02. 2015. (00:57)

Čini mi se da ovdje ima ekipe sa PC Experta pa mi možda netko može dat mišljenje/savjet.
Uglavnom imam skroz osnovan HP 625 laptop s kojim radim hd videe,fotke i sve one tipične stvari prosječnog korisnika.

Lap se koristi iznad svojih mogućnosti i često se zagrijava do trenutka da se ugasi.To kužim da je ona sigurnosna šema i nije mi radilo probleme.
Međutim,zadnjih par dana je ipak malo previše zlostavljan i čini se da se oštetio hdd-sumnjam da je zbog vrućine.
Dolazi mi upozorenje od Windowsa koje glasi: Windows detected a hard disk problem,back up your files immediately blabla i da kontaktiram proizvođača da se vidi jeli treba popravit ili zamijenit disk. I da pokušam ne koristi laptop dok se to ne popravi.

Kad idem na disk check za errorse to uopće nemože izvršit. Obavijest mi je počela dolazit jučer nakon višesatnih renderiranja.
Laptop radi normalno ali čini mi se da ima više problema s video editorom nego obično,a ne želim ga maksimalno opteretit da skroz ne crkne.
Da je neki virus sumnjam,jer se pri paljenju laptopa pojavljuje crna stranica koja me upozorava da je disk u problemu.

Jedan dečko koji se solidno kuži ali nije baš pravi stručnjak mi kaže da se to može riješit formatiranjem i da ima neke veze sa magnetskim trakama.
Moje pitanje je,trebam li poslušat windowse i suzdržat se od korištenja lapa dok se problem ne riješi,jeli ja tako oštećujem i ostatak laptopa?Jer iako ima već neke 3 godine starosti još radi skroz fino i volio bi ga sačuvat.Rađe bi volio u krajnjem slučaju kupit novi disk nego da mi cijeli lap propadne.
gospodin zelenko

Reputation point: 9

Re: Hard Disk Drive problem

PostPostao/la Mitsuoka dana 05. 02. 2015. (02:50)

Za početak skini HD Tune ili HD Sentinel i odvrti jednom pa da vidiš u kakvom je zaista stanju disk. Ne znam koji OS imaš, pa bi možda mogla i defragmentacija pomoć ukoliko nije W7/8, naravno ako test pokaže da disk nije prepun nad sectora.

Inače, koliko god posla da staviš pred njega ne bi se smio pregrijavat toliko da se gasi osim ukoliko je hlađenje stvarno lose izvedeno ili možda blokirano. Ipak je sve to konstruirano da moze raditi kako spada s hardverom koji je u njemu. Bilo bi dobro da ga malo ocistis, bar malo propuhat od prašine, vidit stanje paste...
Mitsuoka

Reputation point: 14

PostPostao/la gospodin zelenko dana 05. 02. 2015. (03:26)

Skinuo sam HD Tune odličan je i baš gledam.
Npr.onaj dijagram što prolazi u početku je bio plave boje,a sad prolazi većinom samo crveno(kao da je došo do dijela koji nevalja?)
Windowi 7 su i da,vjerojatno je pun prašine i zaštopan.Samo je čudno što nekad bude kipuć i ne zgasi se,a nekad obrnuto.
Evo malo sam proučio i piše da ako je pod HEALTH bilo koji parametar crven,da treba zamjenit hdd,a kod mene je za sad jedan crven(Reallocated sector count) i status je "the drive has damaged sectors" i jedan žuti(reallocated event count).

Zaustavio sam ga nakon 45min i evo skrinšat koji neznam jel uopćće koristan
slika

Zacrnjeni ekran pri pokretanju sistema kaže: 1720-SMART Hard disc drive detects imminent failure (Failling Attribute: C8)
Please back up bla bla and run HDDSelf Test in F10 setup (nemre izvršit taj test).

Sve mi se čini da mi ne gine novi hdd samo se nadam da popravak u servisu baš neće doć više od cijene samog diska novog,jer kolko čitam ko se u to kuži nije neka velika mudrost za zamijenit.
gospodin zelenko

PostPostao/la Fila2mad dana 05. 02. 2015. (06:35)

Upravo tako. Mislim da ti ne gine novi hard.
Sta se tice zagrijavanja, uzmi kod nekoga kompresor i probaj ga dobro ispuhati. Pomaze. Ako ga ides raskopavati, to ti moze biti zajebana stvar jer laptopi su prava muka za rasklapanje i sklapanje.
Ako imas nekog poznatog da ti to odradi, super! Neka ga rastavi i pocisti. Usput neka zamjeni termalnu pastu ispod coolera.

Laptop preporucam ne koristiti jer ce ti hard ubrzo riknuti.
Preporuka ti je da izvadis hard i pohranis vazne podatke na neki pricuvni hard. Ili na externi hdd.
Ako nadjes externi hdd, lako si napravis i image cijelog sustava pa ti nece biti muka kad ces sve slagati nazad.
Ne znaš kuda sa sobom??? Pridruži nam se!!!
Fila2mad

Reputation point: 20

PostPostao/la shoshy dana 05. 02. 2015. (07:18)

Fila2mad je napisao/la: laptopi su prava muka za rasklapanje i sklapanje.

Ako imas pristup jos jednom kompu, youtube ima tutoriale za valjda SVAKI laptop, kako ga rastaviti i sastaviti ponovno
Rune & Mary
The better you get, the more fun it is.
- Cam Zink
shoshy

Reputation point: 31

PostPostao/la Fila2mad dana 05. 02. 2015. (07:21)

Isprobao. Svejedno je pain in the ass.
Brdo sarafica (koje redovito pogubim) i pimplavih dijelova koji imaju tendenciju da se slome.
Samo preporucujem da to odradi netko ko ima iskustva.
Fila2mad

PostPostao/la mmax dana 05. 02. 2015. (08:16)

Imas bad sectore na HDDu i to se ne moze popraviti.
Moze se jedino ti dijelovi diska di su bad sectori oznaciti da se tamo vise ne vrsi zapisivanje.

Cim prije si napravi backup svega i kupi novi disk.
Ne bi bilo zgorega rastaviti laptop i zamijeniti termalnu pastu na prpcesoru i ispuhati prasinu.

Sent from my D6503 using Tapatalk 2
mmax

Reputation point: 29

PostPostao/la Fila2mad dana 05. 02. 2015. (08:17)

Bravo, mmax! Procitao si moj post? :p
Fila2mad

PostPostao/la blasko dana 05. 02. 2015. (08:27)

Većinom su laptopi dizajnirani da se RAM i HDD relativno lagano vade i mjenjaju. Većinom se HDD vadi odvrtanjem samo 4 šarafića i skidanjem plastičnog poklopca.

Laptopu 100%-tno opterečenje nebi trebalo izazivati probleme. Najčešći uzrok pregrijavanja je zaštopanost zračnih tunela prašinom. Držanje laptopa na krevetima, dekama i slično je nepoželjno.
Ništa čudno da ti HDD krepa nakon par godina rada. Em mu je vruće, em trpi konstantno treskanje i vibracije prilikom korištenja za razliku od desktop kompa. Nedaj bože da ti ispadne dok je upaljen. Glava lupi u magnetsku ploču a na tom mjestu nastaje bad sector.
Zadnja izmjena: blasko; 05. 02. 2015. (14:30); ukupno mijenjano 1 put/a.
blasko

Reputation point: 10

PostPostao/la boky31 dana 05. 02. 2015. (08:29)

gospodin zelenko je napisao/la:Sve mi se čini da mi ne gine novi hdd samo se nadam da popravak u servisu baš neće doć više od cijene samog diska novog,jer kolko čitam ko se u to kuži nije neka velika mudrost za zamijenit.

Zamjena hdd nije komplicirana, imaš na donjoj strani laptopa poseban otvor za hdd.
Laptop hdd-i (2,5") nisu ni pretjerano skupi, ali bi ti preporučio neki kvalitetniji, brži i s više Cacha. Osjeti se u radu.
Idealno bi bilo da iskopiraš stari hdd na novi (ako još daje znakove života) i samo nastaviš di si stao.
I da, obavezno kompresorom propuhat prašinu.
Slažem se s filom da je rastavljanje problematično, pa nek to bude opcija B, ako kompresor ne pomogne.
Sritno!

EDIT:
Sporo tipkam, pa me prestignu s odgovorom. :D
boky31

Reputation point: 12

PostPostao/la Hapex dana 05. 02. 2015. (09:27)

Ja preporucam SSD: brzi i hladniji od hdda i uz to trosi manje bateriju, idealno za laptop, jedino sto je skuplji :) ali mislim da se isplati
..every gram counts..
Hapex

Reputation point: 27

PostPostao/la Fila2mad dana 05. 02. 2015. (09:31)

S obzirom da velika vecina laptopa ima samo jedan utor za hdd, morao bi kupiti veliki ssd da bi mogao pohranjivati filmice, slike i ostalo. Ili kupiti externi disk...
Veliki ssd-ovi (500+ GB) su za sada jos uvijek preskupi. Bar za vecinu korisnika.
Fila2mad

PostPostao/la fawlty82 dana 05. 02. 2015. (12:49)

ako postoji toliko para, onda SSD za sistem (ne mora biti velik kapacitet) i vanjski externi HDD za pohranu materijala.
fawlty82

Reputation point: 0

PostPostao/la gospodin zelenko dana 05. 02. 2015. (14:05)

Prvo,hvala svima na stvarno brzoj pomoći i odgovorima.Čak sam i naučio nekaj novo o kompovima.
Većinu podataka koje su mi važni već imam prebačene na externi disk od prije,da budem pripremljen.
Raskopavat ga sam nemam namjere,vjerujem da nekom ko ima bar nekog iskustva nije neki bed al ja stvarno nemam pojma o tome,nemam čak doma ni tak mali odvijač i čini mi se da ima i torx šarafića dublje.A kamoli ovo ostalo,jučer sam samo skinuo onu tanku ploču švicarskim nožićem i vidio nešto šta ni ne kužim kaj se sve tamo nalazi :D
Kad kupim disk ak ne nađem nekog poznatog da mi to riješi,ak je netko iz Zagreba(malo pouzdaniji s više postova)zainteresiran za lagani đabić on the side nek se javi na pm. Proučit ću malo i što se tiče ssd-a samo ak su baš puno skuplji mislim da mi se to ipak ne isplati stavljat u lap za koji neznam kolko bi još mogo trajat.
gospodin zelenko

PostPostao/la wOOx dana 05. 02. 2015. (14:26)

Frendu prije par tjedana na istom modelu(točne specifikacije ne znam, ali znam da je 625) riknula i matična i HD s kojeg nije uspio spasiti nikakve podatke tako da tko zna hoce li se isplatiti zamjena HD-a. Takoder je imao problema s pregrijavanjem, cak i s dodatnim hlađenjem na postolju, redovno ga cistio i defragmentirao no nista nije pomagalo. S obzirom na broj oglasa za dijelove tog laptopa izgleda da se nisu mnogi usrecili s tim modelom.
wOOx

Reputation point: 4

PostPostao/la gospodin zelenko dana 05. 02. 2015. (14:31)

Onda sam ja sa ovim imo sreće,ima već prek 3 godine i fakat se naradio,a ovo je prvi problem.Čudim se kaj i prije nije došlo do tak nečeg.
Baš se i bojim da bi mogla otić i matična il da se procesor sprži pa baš zato nebi pretjerano ulagao u njega al ak ga mogu osposobit za još malo rada to mi je ok pošto mi se čini da i hdd poslije može poslužit kao externi samo se treba još kutijica kupit ak se ne varam(a ionak mi treba još jedan).
gospodin zelenko

PostPostao/la wOOx dana 05. 02. 2015. (14:34)

Njemu je isto radio otprilie 3 godine i otislo sve u tri lepe najednom. Bas sam ti to htio predloziti, uzmes HDD i ako rikne matična(valjda nece) pretvoris ga u eksterni i vozi.
wOOx

Reputation point: 4

PostPostao/la Chux dana 12. 02. 2015. (11:12)

Grijanje ih na kraju dotuče do te mjere da jednostavno krepaju for good. Nagledo sam se takvih dosta i uredno ljudi mrtvi ladni vele: joj pa zadnjih godinu dana je jako vruć i nekad mi se zgasi, al neznam zašto sad više ne dela, jučer sam ga koristio :D Preporuka to makar sa kompresorom ispuhat, tim više ako nije dobio nikakav tretman u zadnje vrijeme. Jednom godišnje tak ispuhat bi bilo dobro. Idealno je sve rasturit i skinut hladnjak pa paste friške namazat gore na proc jer se to zapeče s vremenom i ne vodi toplinu kak spada. Al kak i kolega veli, uz sve tutoriale po internetima, to nerijetko zna bit poprilično zajebano za napravit i uzima vremena i strpljenja ponekad, ovisno o modelu.

A sad glede investicije, taj novi hard uvijek možeš kasnije i negdje drugdje upogonit (SSD isto) tak da ima koristi i ako jednog dana sve skupa i prdne zauvijek tak da nisu pare bačene u vjetar.
Chux

Reputation point: 3

Sljedeća

Natrag na Računala, igre i tehnologija

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.