Zagreb

popričajte s ekipom iz kvarta...

Re: Zagreb

PostPostao/la nooboard dana 07. 03. 2017. (17:20)

leteća svinjo, za članak 113. sam svjestan (taj brani street vožnju u gradu, ako na to ciljaš, a vjerojatno i dirt/park/street općenito), a za vožnju na trgu probaj uzet koju minutu i pročitat što je već napisano ;)
ukratko ne postoji članak koji brani vožnju po pješačkoj zoni, a članak 112. se na to ne odnosi, pošto u pješačkoj zoni nema kolnika
Eat Dirt
nooboard

Reputation point: 15

PostPostao/la Flajing Pig dana 07. 03. 2017. (17:32)

112icom ti je određeno kuda se smiješ voziti biciklom.
sve što nije navedeno kao dopušteno u 112 ti nije dopušteno osim ako nije određeno posebnim uvjetima u nekom drugom članku ili pravilniku.
Flajing Pig

Reputation point: 9

PostPostao/la nooboard dana 07. 03. 2017. (17:34)

malo si fulao, jer se po svom tumačenju ne smiješ vozit po šumi, ili bilo gdje van ceste :roll:
ili recimo po susjedovoj ili svojoj njivi, jer ako ne postoje ni bic. staza ni kolnik, ne smije se ni voziti bicikl ako nije eksplicitno dopušteno :lol:
Eat Dirt
nooboard

PostPostao/la Vuco dana 07. 03. 2017. (20:24)

nooboard je napisao/la:Ali zakon u Slavoniji nije različit od onog u Zagrebu pa ne vidim razlog za globu na trgu
pustimo sad street na stranu, recimo da se radi o običnoj vožnji

Slavonija i ono što policija radi tamo, se ne može mjeriti sa niti jednim područjem u HR. Tamo se užasno strogo provodi zakon nad pješacima, biciklistima, motoristima i vozačima automobila da to nije istina.

Znam da sam negdje pročitao da je u Slavoniji bilo tipa (nagađam, ne mogu se sjetiti točnih podataka) 3000 kazni za bicikliste, dok u ostatku Hrvatske 300. Tako je bio neki suludi omjer. Slično je i sa automobilima. Sjetimo se samo bakice i prelaska preko crvenog i nedavanja osobne u tom trenutku službenoj osobi.

Na trgu ima tisuće biciklista svaki dan. Znam nekolicinu biciklista koji su jednostavno dobili ili kaznu ili upozorenja radi vožnje po pješačkim zonama u centru.
Vuco

Reputation point: 82

PostPostao/la nooboard dana 07. 03. 2017. (20:30)

ako pogledaš članak s portala kojeg sam linkao, vidjet ćeš da je u Osijeku dozvoljena vožnja trgom (odnosno pješačkom zonom), jer ju nijedan zakon ne brani
Eat Dirt
nooboard

PostPostao/la Nik dana 07. 03. 2017. (21:32)

Do kraja godine u Slavoniji vise nece imat koga globiti, ni na biciklu ni bez bicikla 8-)
Nik

Reputation point: 21

PostPostao/la Vuco dana 07. 03. 2017. (23:11)

nooboard je napisao/la:ako pogledaš članak s portala kojeg sam linkao, vidjet ćeš da je u Osijeku dozvoljena vožnja trgom (odnosno pješačkom zonom), jer ju nijedan zakon ne brani

http://www.zadarskilist.hr/clanci/24072 ... i-500-kuna

S druge strane, radi članka kojeg flaying pig navodi a koji objašnjava gdje se vozila smiju kretati (u koje spada bicikl, jer se ne navodi direktno motorno vozilo)), isti su kažnjavani u ZG-u u centru.
Vuco

Reputation point: 82

PostPostao/la nooboard dana 07. 03. 2017. (23:24)

da, zanimljivo
blaženi hrvatistan, dok se u drugim državama potiče vožnja bicikla, kod nas se besmislenim kaznama puni proračun
Eat Dirt
nooboard

PostPostao/la droja dana 08. 03. 2017. (08:59)

Nije dozvoljena vožnja kuda idu pješaci:

Napominjemo da odraslim osobama nije dopuštena vožnja biciklom po pločnicima ako na njima nije ucrtana biciklistička staza

http://sindikatbiciklista.hr/biciklom-kroz-grad/

Tolerira se ako se krećeš brzinom pješaka ali onda možeš i sići i gurati.

Moram priznati, čim sunce izađe i zatopli malo, kako su ipak biciklisti ti koji u većini slučajeva su bezobrazni, neodgovorni i ne znaju prometna pravila. Izađite večeras u grad po mraku pa vidite koliko ih ima fluorescentnu obleku, prsluke i svjetla sprijeda i straga.

Strašno mi se svidio prijedlog koji sam neki dan čuo da se polaže neki vozački za vožnju bicikla ljudi koji nemaju druge kategorije, jer imamo brdo ljudi koji sudjeluju u prometu a ne znaju ni znakove ni zakone. Čak bi bilo dobro imati ponašanje u prometu kao predmet u srednjoj školi, korisniji je nego neki drugi.
droja

Reputation point: 8

PostPostao/la droja dana 17. 03. 2017. (22:49)

Jutros na N. Branimirovoj opet osvanuli panoi na stupovima pored kojih se jedva provlačiš s bajkom. Potrgao sam ih par na kritičnim mjestima i prijavio ZGH te svima čiji su logotipi na panoima.

Reklama je za Cats. Sad ćemo vidjeti reakcije a zamolio bih i druge da prijavljuju komunalcima takve stvari. Par kazni i neće više. Prođe sigurno 200 bajkera pa se provlače kraj 10 panoa, vjerujem da svaki dan netko padne zbog njih a cesta je pored.
droja

PostPostao/la bikespot dana 18. 03. 2017. (01:25)

Nisu ni pješaci anđeli. Ja bi uveo kaznu onima koji hodaju preko ceste gledajući u mobitel sa slušalicama u ušima i ne #prosto# živu silu za ostale, najmanje za bicikliste hodajući po biciklističkim trakama. U većini slučajeva su krivi pješaci koji hodaju i izlijeću po biciklističkim stazama i time dovode u opasnost i sebe i biciklista. To što je nama u Bandićlandu infrastruktura za bicikle toliko loša, to nitko ne spominje. Jedna normalna vožnja po gradu bi se po propisima sastojala od 60% guranja bicikla i 40% vožnje, ako ne vozimo po cesti iz nekog razloga. Ali da, slažem se da bi svi trebali imati barem prednju i zadnju bljeskalicu i reflektirajuću odjeću, te svima koji se toga ne pridržavaju napisati kaznu, pa će sljedeći put nabaviti lampe i staviti kacigu na glavu.
bikespot

Reputation point: 1

PostPostao/la tommyagang dana 30. 03. 2017. (12:35)

Ne kaznjavaju policajci. I sam vozim street po gradu, nisam imao problema nikad, jer naravno pazis gdje se vozis, ne zaletavas se medju ljude i tako. Kad smo se vozili po trgu, uglavnom navecer poslije 10 kad ima malo ljudi, znali su nam vise puta prici policajci i zamoliti da prestanemo voziti ili da odemo negdje drugdje ali samo zato jer nekome smeta sa balkona gledati nas, netko je prijavio jel. Na Mimari, HNB-u i Djamiji nismo se nikad susreli sa policijom, u ovih 7 godina koliko street vozim. :mrgreen:
Sto se tice tehnicke neispreavnosti bicikla, takodjer isto nije nitko nista, meni bar, prigovorio, iako sam vozio brakeless bajk svaki dan 2 godine po 16km do posla i nazad kroz centar. Ali sam nosio ipak ona gumena jefina svjetla, vise radi vlastite sigurnosti.
Founding father of Sessions Mag
tommyagang

Reputation point: 5

PostPostao/la droja dana 11. 04. 2017. (08:12)

Ponovno ja s panoima. Nikad gore. Netko će poginuti zbog njih. Prijavljivao Centru za korisnike, kažu proslijedili su kome treba i ništa. Jučer još gore reklame postavili. Kao teroristički napad na bicikliste koji idu N. Branimirovom. Pa i pješaci jedva prolaze.

slika

Nakon što nema neke reakcije od Centra za korisnike, javio sam se emailom i u "ODJEL ZA SUSTAVNO PRAĆENJE PROVEDBE GRADSKIH PROJEKATA" (za građane na koji mogu prijaviti sve nepravilnosti koje neposrednim zapažanjem uoče na svim površinama u Gradu Zagrebu). http://www.zagreb.hr/default.aspx?id=1248

Sjetio sam se i da su izbori pa sam poslao upit kako kandidati misle riješiti ovaj očiti primjer bahatosti i nebrige za građane. Anka i Pernar nemaju osobnu e-mail adresu, bar je nisam našao, Mile, Esih, Prgomet, Švaljek se zasad ne javljaju na upućeni e-mail.

U međuvremenu su mi se iz tvrtke Entrio javili da oni nemaju veze s tim iako je njihov naziv najuočljiviji na panoima. Na javnom natječaju koji je izgleda bio u veljači neka tvrtka je dobila pravo postavljanja plakata (ne znam koja je) i to oni šibaju po stupovima. Našao sam pravilnik grada o postavljanju, moraju biti 3 m iznad pločnika dignuti i to donji rub.

Pokušat ću sad se javiti udrugama biciklističkim a možda i kojem mediju, ali to čuvam za kraj. Još malo da vidim hoće li biti kakvih reakcija. Riječ je o 200 m pločnika N. Branimirove na koje ne treba stavljat panoe, a neću se smirit dok god i jedan smeta prolazu.

Ako imate kakvu ideju kako pomoći, slobodno se javite na PP ili tu postajte. Zanima me koja to tvrtka postavlja te panoe, da im postavim pano da jedva prolaze kad ulaze u nju. :) Inače, panoi imaju grb grada Zagreba na sebi, šećer na kraju.
droja

PostPostao/la nooboard dana 11. 04. 2017. (15:43)

nema tu pomoći - pošto nema označene bic. staze, dužan si vozit po cesti, a kada voziš po cesti ti ti panoi ne smetaju :roll:

@tommy tnx za info!
Eat Dirt
nooboard

PostPostao/la Fila2mad dana 11. 04. 2017. (16:24)

Jedino kaj ostaje je inzistirati na primjeni propisa o minimalnoj visini postavljanja.

Poslano sa mog HUAWEI VNS-L21 koristeći Tapatalk
Ne znaš kuda sa sobom??? Pridruži nam se!!!
Fila2mad

Reputation point: 20

PostPostao/la droja dana 11. 04. 2017. (19:25)

nooboard je napisao/la:nema tu pomoći - pošto nema označene bic. staze, dužan si vozit po cesti, a kada voziš po cesti ti ti panoi ne smetaju :roll:

@tommy tnx za info!

Pločnik na N. Branimirovoj je neoznačena biciklistička staza. Dozvoljena je vožnja bicikla po njoj.

http://www.zagreb.hr/UserDocsImages/Bic ... agreba.pdf
droja

PostPostao/la droja dana 24. 04. 2017. (12:18)

Evo mali update, stanje s panoima je mrvicu bolje, malo ih zavinu da ne strše previše. :) Nisam zadovoljan ali bar znam kako se Don Kihot osjećao. :D

U daljnjim koracima pokušao sam kontaktirati udruge. Većina webova im ne funkcionira. Pokušao sam prijaviti Sindikatu biciklista, imaju interaktivnu kartu ali nikakve koristi od toga, isto zastarjelo. Imam osjećaj da te udruge su svrha same sebi. Glavni smisao povlačenje love od donatora i državnih, gradskih tijela. Svrha sami sebi su izgleda i brojni odjeli kao i službe za prijavu problema ZGH jer evo mjesec dana nikakvih odgovora. Ni kandidati za gradonačelnike kojima sam poslao nisu ništa odgovorili, tako da ono "svi su isti" ima smisla.

No, upalilo je sa Gradonačelnik odgovara http://www.zagreb.hr/default.aspx?id=32604, i to bez fotke jer se ne može priložiti. Nakon upita preko tog weba, javio mi se pročelnik Gradskog ureda za graditeljstvo. Kaže da je sve po propisima.

Poslao sam mu članak pravilnika gdje piše da mora biti min. 2,5 m od površine podignut pano i zamolio da ne postavljaju na potezu od Ravnica do Heinzelove ispod 2 m, tamo gdje ometaju prolazak. Bez obzira na pravila jer je preopasno. U VL su naveli neki dan da tim potezom prođe i po 3 000 biciklista u danu. Vidi se da ljudi to trgaju i bacaju, uokolo ima puno panoa potrganih, a nisam ja to napravio. :oops:

Sljedeći koraci ako ne bude reakcije su potezanje veza u medijima. Palo mi je napamet da otisnem naljepnice sa: "Odgođeno", "Otkazano", s nekim pogrešnim datumima; i lijepim preko tih plakata koji smetaju. :D

Adrenalinski ovisnici mogu ponedjeljkom probati "Borongajski slalom" proximity, biking to je slalom između reklama i kanta za smeće. A možete se bavit i nečim lakšim, proximity flying-om npr. ;) Jutrošnja:

slika
droja

PostPostao/la Veliki Brat dana 24. 04. 2017. (12:48)

droja je napisao/la:Palo mi je napamet da otisnem naljepnice sa: "Odgođeno", "Otkazano", s nekim pogrešnim datumima; i lijepim preko tih plakata koji smetaju. :D

Nemoj to radit, na kraju ćeš u ovoj naopakoj državi završit osuđen za vandalizam ili već neki kuvac.
Napravio si što si mogao, ako želiš pokrenuti nekoga idi na medije, ali ozbiljno razmisli o tome u kojoj mjeri si voljan forsirati građanski neposluh.
Inače, palac gore, lajk (i sve ostalo) za angažman!
Gledam te!
Veliki Brat

Reputation point: 22

PrethodnaSljedeća

Natrag na Teme za sela i gradove

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.