Medvednica - devastacija!

popričajte s ekipom iz kvarta...

Medvednica - devastacija!

PostPostao/la vincent dana 21. 03. 2011. (15:56)

Bok!
Ovom prilikom otvaram temu da se stave slike devastacije našeg dragog parka prirode Medvednica. Proteklih nekoliko godina svjedok sam devastacije Medvednice - uzduž i popreko! Netko bi morao odgovarati za rušenje drva, ogoljavanju velikih površina, uništavanje postojećih staza...
Prošli vikend sam bio gore i na 3 mjesta vidio kako pile, ruše i devastiraju brdo - žalosno!
Evo jedne slike koju sam nedavno slikao sa vožnje iz Podsuseda do Kamenih Svata. Ne znam točno broj staze, ali je vrlo blizu Kamenih Svati.
slika
I still believe in god but god no longer believes in me
slika
vincent

Reputation point: 6

Re: Medvednica - devastacija!

PostPostao/la Zvonimir1985 dana 21. 03. 2011. (15:59)

Ima za koji dan prosvjed Zelenih za to "pomlađivanje šume" negde u njihovim odajama...
╭∩╮(︶︿︶)╭∩╮
Zvonimir1985

Reputation point: 29

PostPostao/la iwek78 dana 21. 03. 2011. (16:57)

bogme je ovo veće uništavanje tla nego kaj bi biciklisti napravili da svoje staze imaju...ova staza se sad vidi sa satelitske snimke :mrgreen:
iwek78

Reputation point: 1

PostPostao/la Nik dana 22. 03. 2011. (09:41)

Cijele zime krstarim Sljemenom i nema dijela gdje nisu izvlacili drva po planinarskim stazama po kojima se trenutno moze samo gurati bajk.
Trebat ce dosta vremena da se zemlja posusi a duboke brazde izravnaju.

Prije dva tjedna frend i ja smo ispod Danjke, otprilike tamo negdje gdje se spajaju staza 20 i 22 gurali bajkove nizbrdo, i svakih 100m ciscenje kotaca da se uopce mogu okretati. Slike su lose, ali staza izgleda kao oranica:
http://www.pohrani.com/?3o/13t/jGb6Ops/ ... -staza.jpg
bajk
http://www.pohrani.com/?M/kA/34oJE8fg/s ... 6-bike.jpg
Frend je komentirao da sad naidje na sumara da bi sutra zavrsio u crnoj kronici :D

U nedjelju sam napravio spust na Zagorsku stranu po stazi 39 via Srnec. Odmah na vrhu duboke brazde po putu, oko sredine slicna stvar s gomilom balvana nabacanih kao da ih je voda donijela, na svu srecu je bilo smrznuto inace bi se ukopavao u blato samo tako:
http://www.pohrani.com/?Q/fN/3h66jiTA/2 ... aza-39.jpg
Planirao sam od Pila do Stubaka potegnuti sumom, nemam sliku, ali su brazde na stazi bile do pol kotaca i kaljuga do jaja, pa sa, nastavio cestom.

Moram priznati da sam poprilicno razocaran stanjem stvari, ispiljeno je gomile stabala i unisteno poprilicno staza.
Oni koji zimi odmaraju od pedaliranja, jako ce se iznenaditi stanjem na Sljemenu.
Sume poprilicno "prozracene", a dijelovi staza unisteni mehanizacijom.

Ono sto mene mozda jos i najvise smeta je da okljastre balvane i naguraju to granje na stranu s makadamskih i zemljanih putova, i tako zatvore prolaze do singlica, ili jos gore, udju u sumu popile stabla i ostave granje uokolo a balvane nabacaju na sred planinarskog puta pa neka planinari hopsaju, a biciklisti nose bajkove preko buduce drvne gradje.
Zadnja izmjena: Nik; 22. 03. 2011. (10:12); ukupno mijenjano 2 put/a.
Nik

Reputation point: 21

PostPostao/la x3mred dana 22. 03. 2011. (09:48)

devastacija, nema šta, dobra tema za skupit sličnih slikica koje in lipo možete pokazat kada vam budu srali da svojom vožnjom uništavate šumu

nego sklepajte neki northshore od tih balvana sa strane puta :idea:
u najgorem slučaju će ih razvalit i maknit 8-)
....divided we stand....
x3mred

Reputation point: 18

PostPostao/la Castbreeder dana 22. 03. 2011. (10:06)

Nazalost i nas je zadesila jednaka prica u parku prirode Papuk, demolirane sumske vlake, hrpa posjecenih drva koja kasnije nisu izvucena jer se nekom nisu svidala, cak su i neke nove vlake probijene samo za ovu priliku :oops:
Castbreeder

Reputation point: 11

PostPostao/la murina dana 22. 03. 2011. (10:36)

Ja sam jednom prilikom pitao šumare dok su se gozbili u Lugarnici. Odgovor je bio da moraju, bla-bla, stara stabla ugrožavaju (!), sade mlade.... Ukratko, mislim da kradu.
Na istočnoj padini Dotrščine već godinu dana stoji balvan preko staze, a par mjeseci kraće još dva. Dakle tri balvana ne mogu maknuti sa planinarske staze već godinu dana. Šta je najgore, jedan od njih opasno ugrožava kuće u podnožju, imam slike ali ih ne mogu sad tražiti. Još i nabacaju granje na dnu jedne nizbrdice gdje se da dobro zaletit i izgubit glavu. Micao sam ih par puta ali se uvijek uredno vrate.
murina

Reputation point: 5

PostPostao/la Nik dana 22. 03. 2011. (12:28)

Nik

PostPostao/la vincent dana 22. 03. 2011. (13:39)

Jedni prebacuju odgovornost na druge, ali mislim da je murina dao točan odgovor!
murina je napisao/la:Ukratko, mislim da kradu.
slika
vincent

PostPostao/la iwek78 dana 22. 03. 2011. (18:33)

valjda je početak i njhove sezone...kod mene se nije puno uništilo ali kao što je netko naveo,drva se poruše pa ostanu prepriječena preko staze...nadam se da će se uskoro i to riješit
iwek78

PostPostao/la vincent dana 06. 01. 2013. (12:51)

Da malo vratim temu iz prošlosti. Jučer sam bio na zapadnom dijelu brda (Ponikve-Slap Sopot-Gornje Vrapče) ali kao planinar. Neugodno iskustvo sam imao s 2 lika na kvadovima i 1 na motokrosu. Staza broj 8 malo iznad Jambrišakovog vrela, oni dolaze ja se nemam kamo pomaknuti, oni me puste, ali ja im kulturno pojasnim da se ne smiju tuda vozikati jer je to MARKIRANA PLANINARSKA STAZA! Lik na motoru veli "Stvarno, nisam to znao!", drugi na kvadu kaže "Koji je moj problem? Mi održavamo stazu", ja velim da ju super održavaju i da je u odličnom stanju pogotovo nakon kaj prođu poslje kiše. Tu je priča završila. Jel se nekako može stati na kraj likovima koji sustavno devastiraju staze svojim motorima i kvadovima, pa čak i Nivama te sličnim vozilima?
slika
vincent

PostPostao/la Vuco dana 06. 01. 2013. (13:04)

Brat i ja smo jednom tamo vidjeli i onu zvijer kaj izgleda kao za Paris-Dakar utrke. Ne da je rovao, nego nešto nevjerojatno...
Vuco

Reputation point: 81

PostPostao/la Renesis dana 06. 01. 2013. (13:57)

Kako mi dozivljavamo motoriste i ekipu na kvadovima, tako planinirari dozivljavaju bicikliste.

Problem je sa šumarijom što uništava staze. Svu sječu oni mogu pravdati kroz pomlađivanje i održavanje, i to im nitko ne može zabranit (eventualno neko vanjsko nadzorno tijelo, ali realno, kod nas to ne postoji). Planinarske staze koje se unište bi trebale biti vraćene u prvobitno stanje, i to je nešto na čemu se MORA ustrajati. A sad, preko koga i kako, teško je reći. U novine, i navest bandića da stisne nekoga je po meni najizglednija solucija... on opet bude "narodni heroj", ali mi imamo staze...
Renesis

PostPostao/la vincent dana 06. 01. 2013. (14:04)

Renesis je napisao/la:Kako mi dozivljavamo motoriste i ekipu na kvadovima, tako planinirari dozivljavaju bicikliste.

Djelomično bih se složio, jer mi ipak ne uništavamo postojeće staze! Staza ima dosta na Medvednici, za svakoga ponešto, stvar je u kulturi poštivanja. Kad sam na bajku spuštam se u pravilu tamo gdje uopće nema planinara.
slika
vincent

PostPostao/la Renesis dana 06. 01. 2013. (14:16)

vincent je napisao/la:
Renesis je napisao/la:Kako mi dozivljavamo motoriste i ekipu na kvadovima, tako planinirari dozivljavaju bicikliste.

Djelomično bih se složio, jer mi ipak ne uništavamo postojeće staze! Staza ima dosta na Medvednici, za svakoga ponešto, stvar je u kulturi poštivanja. Kad sam na bajku spuštam se u pravilu tamo gdje uopće nema planinara.

Jesi vidio kako izgleda 57mica ili HPD nakon biciklista? ;) Mi na spustu itekako uništavamo staze, ali se većina trudi izbjegavati popularne staze. Ali i dalje postoje ljudi koji se spustaju po Lojsteku, Bikci, itd...
Renesis

PostPostao/la syntax dana 06. 01. 2013. (14:20)

zanima me kak je priroda funkcionirala prije ovih šumara, pa mora da je sve crklo......

ma govnari kradu drva i to se zna odavno a sve ostalo smo su spike.....čak sam vidio lika koji mrtvo hladno sa ladom i prikolicom bio na sljemenu i tovario drva....nema šanse da je bio šumar ili možda je al u fušu....
...sve što je dobro je ili ilegalno ili nemoralno ili deblja......i kao mali sam progutao tavu, ko' ne vjeruje nek opipa dršku.....
syntax

Reputation point: 13

PostPostao/la Renesis dana 06. 01. 2013. (14:32)

Šuma je funkcionirala, ali je period obnavljanja šume oko 80 godina, a sa gospodarenjem šume je to oko 20 (govorim iz sjećanja, nisam šumar). Ako je to vrijeme kraće, onda oni imaju veću isplativost od te šume. Zato se to radi.

Taj frajer što je bio s nivom i prikolicom, jednostavno iskorištava nemar šumara koji ostavljaju velike količine drva da stoji... Šumari bi po pravilu struke morali ostavljati bio-masu da se razgradi, tako da posječeno granje mora ostati u šumi, ali svejedno oni ostavljaju nered (balvane i velike grane).

Bottom-line, šuma služi da se gospodari, samo naša šumarija i park prirode to ne rade stručno i po pravilima. Posljedica je uništena šuma i staze
Renesis

PostPostao/la Nik dana 06. 01. 2013. (17:53)

Meni opet nije jasna logika tih sumara, poruse stabla ujesen, a izvlace ih jesen/zima, onda kad ima najvise padalina i kad je sve meko tako da jos vise uniste staze nego da su to radili kad je suho.
Valjda im je ljeti prevruce :mrgreen:
12.01. sam isao na 12icu, dodjemo do one trafo stanice ispod Tomislavca, i kako je napadao snijeg ne vidi se staza, bez obzira na snijeg odjedanput nema singlice, uokolo gomile okljestrenog granja izviruju ispod snijega ne mozes bas proci bajkom kud hoces vec samo po nekom novom sirokom putu...i spustimo se mi nekako do makadama za Medvedgrad (po tom sirokom "autoputu" pod snijegom) i tamo nam je sve bilo jasno...slika govori vise od tisucu rijeci:

slika
slika
slika

Takva jedna siroka strafta je preko puta, po kojoj smo mi dosli samo je pod snijegom pa je sve bijelo.
Fino su satrali jednu kratku al' slatku singlicu, kakvo je stanje sad nakon mjesec dana mogu si samo misliti.
Nik

Sljedeća

Natrag na Teme za sela i gradove

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.