Medvednica - devastacija!

popričajte s ekipom iz kvarta...

Re: Medvednica - devastacija!

PostPostao/la mmax dana 06. 01. 2013. (18:55)

Mozda bi trebalo poslat ove slike nekome na h-alter jer su oni koliko mi se cini okreniti prema zastiti okolisa.
mmax

Reputation point: 29

PostPostao/la riceburner dana 06. 01. 2013. (21:02)

protiv motorista i kvadovaca nazalost igra jedino balkanski pristup, ostali kulturni nacini nemaju rezultata :evil:
avatar -> http://tinyurl.com/zvtxb73
riceburner

Reputation point: 25

PostPostao/la Mr_Chili dana 11. 01. 2013. (23:24)

Meni samo jedna stvar nije jasna... s kojim cilje sjeku stabla po Medvednici? Uostalom, ako je Medvednica park prirode, onda je bilo kakva sječa zabranjena.
Mr_Chili

Reputation point: 1

PostPostao/la vincent dana 17. 03. 2013. (10:37)

Stazu broj 50 koja ide do Lukšića izbjegavati u velikom luku. Nažalost trećina staze je totalno devastirana, 16.03.2013.
slika
slika
slika
I still believe in god but god no longer believes in me
slika
vincent

Reputation point: 6

PostPostao/la Nik dana 08. 09. 2013. (21:53)

Nije dugo postana neka slika u ovoj temi, ali ono sto smo mi sreli u subotu je stvarno cudo - autoput usred sume :mrgreen:
Tamo negdje izmedju staze 35 i makadama za Gorscicu, nakon lovackog drustva, nalazimo na taj "autoput". Sumari su probili cestu sirine dvije trake, poravnali ju, i sjeku sumu na veliko.
Dva autobusa se slobodno mogu mimoici koliko je to siroko, drvece je skroz posmicano.
Evo Nightove fotke. Tamo dalje, iza onog stroja cesta je osjetno prosirena (kao sto sam vec spomenuo - dva busa se mimoidju):

slika

Osim gorespomenutog dijela sume, naceli su i stazu 37 (to je uspon iz Donje Stubice), odnosno makadam, koji je sad gnjecav i tackav jer po njemu izvlace drva i gaze teskom masinerijom s gusjenicama.
Nakon kisne jeseni i zime, taj uspon ce vjerojatno biti skroz u banani. Trenutno je jos uvijek relativno OK, ali di je to od onog suhog i cvrstog makadama uz potok kakav je bio prije.
Zadnja izmjena: Nik; 06. 03. 2014. (20:53); ukupno mijenjano 1 put/a.
Nik

Reputation point: 21

PostPostao/la Andrejjj dana 09. 09. 2013. (11:51)

Zalosno, ali istinito!
Andrejjj

Reputation point: 0

PostPostao/la iwek78 dana 09. 09. 2013. (12:22)

nije to slučaj samo na Sljemenu...takve stvari se dešavaju širom Hrvatske...ako smo to dobili ulaskom u EU onda svaka čast...al možda kroz koju godinu dovedemo Redbull rampage u HR :D
iwek78

PostPostao/la ScreamingEagle3 dana 09. 09. 2013. (13:04)

Tako izgledju šumarski radovi,pomirete se s tim...
goin' nowhere fast
ScreamingEagle3

Reputation point: 8

PostPostao/la night_rider dana 07. 03. 2014. (00:56)

slika
"Šumski radovi" na jednoj od najprometnijih Sljemenskih staza - stazi br. 14, popularnom Leusteku

Danas me u PM kontaktirao ogorčeni planinar i poslao mi kopiju pisma odaslanom službi čuvara prirode JU "Park prirode Medvednica":

Prosljeđujem:

"Godinama redovno šećem po Bikčevićevoj i Leusteku, u rano jutro, prek dana po noći, nije bitno... Bio sam dan nakon oluje Teodora s kolegom na sljemenu, trebalo nam je 45 minuta da stignemo od parkinga do pilane i vidjeli smo koliko je štete napravljeno, o vrhu da ne prićam, no radi se o jednom dosta linearnom potezu, evidentno je koja su stabla prelomljena i iščupana. Tragedija sama po sebi.
Ono što sad zaista boli u srcu je kad vidiš kako u okolini stradalih stabala sustavno nestaju "zdrava", neoštećena stabla i to u nekom omjeru od 1:2 do 1:4, znači s jednim oštećenim stablom naknadnom akcijom stradaju 2-4 neoštećena stabla, koja se onako uz put posijeku. Vrhunac vrijeđanja inteligencije predstavljaju službene izjave i tvrdnje raznih "odgovornih" institucija, koje koriste oluju Teodor kao paravan da bi se dodatno eksploatiralo biomase u nekim suludim omjerima.

A da ne pričam o razaranju ovog relativno tankog pokrovnog sloja Medvednice teškim alatom... Znam da zvučm naivno, jasno mi je da su drvene sirovine naše glavno eksportno dobro, i time su hrvatske šume d.o.o. žaštićene te mogu otvorenih ruku harati po medvednici kako god im ide u prilog. Medvednicu treba sačuvati za buduće generacije jer njima činimo štetu. Dok smo mi preokupirani našim svakodnevnicama, poslom, gledanjem nekih suludih serija na tv-u, nedeljnim odlazcima u šoping centre i tračanjem naših bližih, šume nam mic po mic uništavaju zbog naj nižih nagona potencijalnog ostvarivanja profita. I onda kreću oprani mozgovi s fakultetskim obrazovanjem u javnu konfrontaciju sa stadom ovaca uvjeravajući ih u ispravnost svih tih pothvata, sve je to po pravilima, nama je u interesu zaštititi ovo i ono, bla bla... za sve se uvijek ima gotov odgovor, suštinski se ništa ne mijenja i ne daj bože da bih netko preispitao svoje stavove i možda istaknuo neko kontroverzno mišljenje koje ne spada u šprancu pilitički korektnih izjava organizacije koju zastupa - moglo bi se izgubiti radno mijesto - to ne bi bilo dobro, pogotovo u ovom našem vremenu gdje moramo biti zahvalni ak imamo posla - jer kak bi inače financirali naše puste kredite, full-hd lcd-ove na kojima se vrte zatupljujuće serije o krvoločnim zajednicama, torbice, odlaske u teretane... ma ja ga isto samo tu drkeljam.... moji odlasci na sljeme, koji su bili - i još uvijek su - opučtajući, nadahnujući, regenerativni, zahvalan sam što ovakvo blago imamo pred nosom - u drugim zemljama bi to već davno bio zaštićen park prirode gdje bi se drastično kažnjavali ovaki devastacijski pothvati - ma ti odlasci na sljeme su uvijek nešto posebno gdje prirodi pristupam sa zahvaljenjem, no u zadnje vrijeme - i još prije oluje Teodora, kad sam poćeo uočavati "plansku" sječu stabala na određenim lokacijama, neka vrsta tuge je krenula da se širi u meni - kad vidim kako neosviješćena ekipa hara šumskim dobrom. Nisam nikakav aktivist, niti tree-hugger ni slično, samo mi savijest i te kako radi i očito je to da se jedna određena špranca ponašanja na svim razinama ove države ponavlja. Predatori su zauzeli ključne pozicije i razaraju u politici, u gospodarstvu, u obrazovanju.... a šta je s našom djecom? Šta to njima ostavljamo? Je li to zaista njihov zadatak da popeglaju sva ova sranja koja im ostavljamo našim neodgovornim ponašanjem? I jasno mi je, opet će mi neki potkovani stručnjak odgovoriti da se sve to događa unutra prvnih okvira, da je određena količina stabala porušena, da se izvode nužni radovi na određenim lokacijama itd...

Evo, da se vratim na poćetak... ova prića bi se možda mogla pokrenuti sa strane pp-medvednice, da se ukljući javnost u reforestaciju određenih područja, čak bi se preko toga mogli ostvariti neki prihodi za vašu organizaciju koji bi se dalje kanalizirali u neke zajedničke radne akcije, jer ovako nastaje jedan neugodan konfliktni potencijal između ljudi kojima je iskonski stalo do Medvednice i organizacija tipa pp-a i hš-a, koji svojim akciionizmom u glavno pokazuji jednu svojevrsnu nesenzibilnost prema poimu "održivost" (Ne pričam o radnim akcijama koje su provedene da bi se u zaista rekordnom roku očistila cesta na područima zahvačenim olujom Teodor - ovo je za pohvalu, to je ekipa odradila u skoro 2 tjedna!)

Puno komuniciram s ljudima koji se šeću po Medvednici i skoro svi ne mogu vjerovati šta se tu događa i tim ljudima se ne može prodati priću o tome kako je se posjeklo samo ono što je stradalo u oluji.... svijesne kolateralne štete, koje pune đepove hrvatskih šuma d.o.o. (fakat imaju genijalni naziv - kao da npr. pedofili osnivaju djećiji vrtić i nazovu ga tipa "mali raj")...

Ne znam koliko generacija će još potrajati da se ljudi konačno probude i da počinju primjenivati onaj Kantov kategorički imperativ ili još jednostavnije - esencu govora na gori: "ono što želiš da ti se dogodi, ti učini prvi" ili u pozitivnoj negaciji "ono što ne želiš da ti se dogodi nemoj činiti svom bližem".... i sad zamislite da se taj pojam bližeg u nekoj idućoj iteraciji proširi na sve stvoreno oko nas, na životinje, na biljke, mikroorggnizme, minerale.... e tada bi pojam održivosti dobio jednu zaista novu težinu i značenje....

Ispričavam se na pravopisu i formulacijama, njemački mi je materinji jezik pa ga dosta kiksam na hrvatskom.
night_rider

Reputation point: 16

PostPostao/la vedran_zg dana 07. 03. 2014. (07:57)

Svi su odjedamput postali šumarski stručnjaci! Mislite li da je drvo sa medvednice baš tako atraktivno da bi ga hrvatske šume krale svima pred očima? Kako bi se mogla sva ta silna porušena stabla i stabla kojima je narušena statika odvući iz šume bez teške mehanizacije? Ko bi odgovarao da na planinara padne stablo koje više nema svoju statiku? I ako neko misli da bi mogao bolje upravljati parkom i da ima bolje ideje za njegovo očuvanje neka pošalje svoju molbu, pa možda i dobije odličan posao. Na kraju zaključujem da je šumarski fakultet potrošeno vrijeme onih koji su ga završili.
vedran_zg

PostPostao/la droja dana 07. 03. 2014. (09:10)

I meni je palo napamet. Medvednica je velika, onaj tko krade šumu ima doista veliki izbor, ne mora hapat tu pred očima svih. Nekako mi je i logično da baš tamo gdje puno ljudi prolazi sva statički sumnjiva stabla se sruše. Meni je baš veliki + za HŠ što doista ne pamtimo da je drvo na nekoga palo, čak ni na auto ili objekt.

Ono što bi mogli prigovorit jeste rovanje po planinarskim stazama. Nije im problem napravit nove puteve za izvlačenje šume, doduše time bi još posjekli dodatnu šumu. Sve će to proljeće (rast vegetacije) i ljeto (suhe staze) riješit.
droja

Reputation point: 8

PostPostao/la ol_dirty dana 07. 03. 2014. (09:43)

Šteta je da se "uništava" vjerojatno najpopularnija staza na Medvednici ali kaj je tu je.
Postojali opravdani razlozi ili ne čisto sumnjam da mi tu možemo nešto konkretno napraviti/popraviti.
Još od prije je prilično devastiran zapadni dio Medvednice, staze prema Ponikvama (npr. 8-ica) su u katastrofalnom stanju pa nikome ništa.
Kustošijanski makadam je komplet razrovan, prošli vikend je bilo više mehanizacije i ljudi nego na prosječnom grafilištu, npr. dolje u rupi nakon prvog uspona je blato do koljena i balvan na balvanu.

Ovo ionak nemože trajati u nedogled, prije ili kasnije će se mehanizacija preselit u neke "zabačenije" dijelove Medvednice.
Ali srećom dolazi toplije vrijeme, krenut će zelenilo, osušit će se blato pa će bit lakše.
ol_dirty

Reputation point: 4

PostPostao/la chola dana 08. 04. 2014. (17:32)

Evo jedna obavijest za bikere, danas sam sa frendom baš krenuo Leustekom prema vrhu kad nas je šumarija neugodno iznenadila sa sječom šume na potezu gdje Leustek sječe cestu prema raskrižju za Lugarnicu ili Runolist.Tako da ekipa zna da će im tamo bit otežano penjanje 200-ak metara jer je razrovano i puno stabala na putu..Mobitelu mi se ispraznila baterija pa nisam bio u mogučnosti fotografirat..pozz
chola

PostPostao/la vincent dana 21. 08. 2018. (08:21)

Da malo vratim temu iz prošlosti. Devastacija je gora nego ikada prije i ako se ovako nastavi, jao si ga nama. Jučer je bio protest na Trgu o rušenju stabala na Medvednici.
https://www.vecernji.hr/zagreb/zeleni-odred-na-glavnom-trgu-protiv-devastacije-medvednice-1264921?page=1
Hr šume kažu da je sve po zakonu i da oni pošumljavaju, ali se to ne vidi kažu. Izvlače se još i na one oluje koje su u 2 navrata poharale brdo. Ja sam 2x tjedno gore unazad x godina i samo jednom sam vidio jedan mali dio koji je novo pošumljem (između staze 55 i 57). Strahota. Ista priča je i u Žumberku / Samoborskom gorju, ako ne i gora. Uglavnom krade se sve u 16 i nikome ništa. Na Trgu 10ak ljudi. Mislim da će biti toga sve više i više jer se stanje kreće prema tome, a i svi smo mi svjedoci koji smo često gore.
Zadnja izmjena: vincent; 21. 08. 2018. (08:34); ukupno mijenjano 1 put/a.
slika
vincent

PostPostao/la SaleFFS dana 21. 08. 2018. (08:31)

Žalosno što se tako što dopušta. Bio sam početkom godine 3 puta gore i bilo mi je predivno, no vidio sam djelić devastacije i stvarno ružno izgleda.
SaleFFS

PostPostao/la ChILd_ReBoRn dana 21. 08. 2018. (09:22)

Tako je posvuda. Bilogora oko KC postaje golet..
ChILd_ReBoRn

Reputation point: 27

PostPostao/la vincent dana 14. 05. 2019. (15:24)

slika
vincent

PrethodnaSljedeća

Natrag na Teme za sela i gradove

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.