Carbon volan dali je pretegnut?

Re: Carbon volan dali je pretegnut?

PostPostao/la ChILd_ReBoRn dana 01. 07. 2018. (14:09)

Ja vozim bez paste.. Zategnuto na cca 6 Nm
ChILd_ReBoRn

Reputation point: 27

PostPostao/la Goran_injo dana 02. 07. 2018. (10:37)

DeYo, ja bih taj volan bacio nakon ove zadnje fotke.

Čak i da je original prologo (može biti ako je ostatak trima na biciklu prologo i došao original) mislim da je dobio po piksi.

Inače, ako na lulici piše 5, 6 ili 7Nm, to je vrijednost za lulicu, ne za volan koju stišće. Boli kuki proizvođača lulice jel će zdrobiti volan ili steerer ili ne.

Način na koji ja pritežem karbonske dijelove na spoju sa alu dijelovima je na osjet ili moment ključ na 20-30% manje od propisanog. Nakon toga idem jašiti po tom dijelu na parkingu ko idiot pokušavajući ga pomaknuti ili uništiti. Doslovce zabijam volan u podlogu svom silinom.

Ako pukne ili se pomakne, super. Ako ne, još bolje.

Pasta obvezna na sve spojeve karbona sa bilo čime drugim.
Goran_injo

Reputation point: 39

PostPostao/la ChILd_ReBoRn dana 02. 07. 2018. (12:51)

Evoga.. Problemi. Nakon tocno 22 mjeseca. Volan sam namontirao i nije bio skidan. Pritegnut zadnjih par mjeseci na 3,5 Nm, uz pastu. Lulica je KCNC flybar. Danas vidim da imam nagnjecenje na volanu. Popizdit. Stvarno nisam stedio volan, kako Goran kaze.. Vjesao se po njemu ko sivonja. Sve je izdrzao. Tko zna otkad je nagnjecenje.. Ali tu je. Stvarno nije karbon za nas bikonje od 100kg...jos da mi sic stanga odhebe.. Pa se full vratim aluminiju...
ChILd_ReBoRn

PostPostao/la deYo dana 04. 07. 2018. (11:30)

Ja nebi ni skužio da nisam išao mijenjati lulu. Vozio bi se bezbrižno kao beba :-) a sad dok čekam drugi volan trtarim na nizbrdicama

Sent from my iPhone using Tapatalk
deYo

Reputation point: 0

PostPostao/la ChILd_ReBoRn dana 04. 07. 2018. (12:42)

ja sam ga vratio natrag. Dok en uleti nekaj po volji.. vozit cu ga takvog. Stvarno sam g aprobao spolomit i nista. Ako mi bude dosadno. pobrusit cu taj gornji dio,, da vidim koliko je zapravo ostecenje...

slika
ChILd_ReBoRn

PostPostao/la Ziiky dana 05. 07. 2018. (10:04)

Vidim da je stezanje volana ispala prava nauka [FACE WITH TEARS OF JOY]

Poslano sa mog Redmi Note 3 koristeći Tapatalk
Scott Scale & Kuota Kharma Race
strava.com/athletes/7103063
Ziiky

Reputation point: 53

PostPostao/la Emge dana 05. 07. 2018. (19:46)

Nez kaj ne stavljaju alu puškice izvan ili unutar karbona na takvim mjestima. Hebea ti sve kad moras paziti u voznji :-)
Emge

Reputation point: 11

PostPostao/la Goran_injo dana 06. 07. 2018. (07:32)

ChILd_ReBoRn je napisao/la:ja sam ga vratio natrag. Dok en uleti nekaj po volji.. vozit cu ga takvog. Stvarno sam g aprobao spolomit i nista. Ako mi bude dosadno. pobrusit cu taj gornji dio,, da vidim koliko je zapravo ostecenje...

Ovo je daleko manje od deyinog. Tamo se baš utisnulo. Ovo ne bih imao problema voziti.
Goran_injo

PostPostao/la Goran_injo dana 06. 07. 2018. (07:34)

Emge je napisao/la:Nez kaj ne stavljaju alu puškice izvan ili unutar karbona na takvim mjestima. Hebea ti sve kad moras paziti u voznji :-)

Ne treba alu - na Bontragerovom karbon volanu doma kojeg sam stiskao na 5Nm dok još nisam imao iskustva, nema ni crtice.
Ali taj volan je 100€+.
Goran_injo

PostPostao/la deYo dana 07. 07. 2018. (11:46)

Ja isto mislim da je to neki bolji kvalitetniji volan sumnjam da bi se tako deformirao. Očito kolko para toliko muzike ali šta da radim došao je s bajkom.

deYo

PostPostao/la Ventoux dana 07. 07. 2018. (18:43)

"Došao" u smislu da ga je proizvođač tamo stavio ili je bic već netko posjedovao pa, očito, zamijenio?
Ako je prvo, stvarno me čudi, koji god da je proizvođač.
Ako je drugo, lako moguće da je netko stavio neku no-name/kinesku "dobru priliku".

Btw. koliko vidjeh ispod cca. 100 eura nema karbonskih volana neke normalne kvalitete, pa ne znam koliko ima smisla taj iznos navoditi kao da je u pitanju "nešto malo više" glede kvalitete.
Ventoux

PostPostao/la deYo dana 08. 07. 2018. (15:33)

Ma mislim ja sam sam kriv. Došao je sa rabljenim bikeom, pa se nakon par vožnji na rupi malo zarotirao. Nakon toga sam ga stegnuo nemajući pojma da treba pasta...gladao sam samo na luli koliki je maksimum. Stegnuo sam otprilike i nakon dva tri tjedna kad mi je stigao kiloključ sam dotegao koliko je pisalo na luli i to je očito bila greška. A šta ćeš, na greškama se uči:-(

deYo

PostPostao/la ChILd_ReBoRn dana 08. 07. 2018. (19:24)

Mogao si na mojima uciti.. Jeftinije ispadne.. ;)
ChILd_ReBoRn

PostPostao/la Ventoux dana 09. 07. 2018. (11:31)

deYo je napisao/la:Ma mislim ja sam sam kriv. Došao je sa rabljenim bikeom, pa se nakon par vožnji na rupi malo zarotirao. Nakon toga sam ga stegnuo nemajući pojma da treba pasta...

Nemam karbonski volan, ali imam karbonsku sic štangu zabodenu u karbonski okvir. Pastu imam, kupih je, ali je nisam ni otvorio. Jer ne vidjeh potrebe za njom. Negdje prije mijenjah sic, pa malo štimao visinu, odšarafio-zašarafio (po osjećaju), sve lijepo normalno drži kao kod aluminijskih dijelova. I ništa se u godinu dana nije zapeklo.

E sad, jesu li na guvernalu puno veće sile pa treba pasta da bolje drži … možda. Iako, takav volan bih smjesta zamijenio nekim solidnim alu. Bit će teži "ogromnih 70 grama", ali će zato biti mir. Kako na biciklu tako i u glavi :)
Ventoux

PostPostao/la Goran_injo dana 09. 07. 2018. (12:50)

Ventoux je napisao/la: Nemam karbonski volan, ali imam karbonsku sic štangu zabodenu u karbonski okvir. Pastu imam, kupih je, ali je nisam ni otvorio. Jer ne vidjeh potrebe za njom. Negdje prije mijenjah sic, pa malo štimao visinu, odšarafio-zašarafio (po osjećaju), sve lijepo normalno drži kao kod aluminijskih dijelova. I ništa se u godinu dana nije zapeklo.

E sad, jesu li na guvernalu puno veće sile pa treba pasta da bolje drži … možda. Iako, takav volan bih smjesta zamijenio nekim solidnim alu. Bit će teži "ogromnih 70 grama", ali će zato biti mir. Kako na biciklu tako i u glavi :)

Da lijepo puknuti i karbonska sic štanga, obavezno se stavlja pasta i na taj spoj i steže na minimum bez pomaka (izolir traka na spoj da indicira da li ima pomaka tijekom vožnje).
Pogotovo bitno ako je obujmica uska, sa jednim vijkom, ili još dodatno, bez matice u obliku valjka.
Goran_injo

Prethodna

Natrag na Cestovni biciklizam

Na mreži

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.